U Starom gradu Dubovcu u Karlovcu u petak je otvorena izložba “Upoznajmo Frankopane”, nastala temeljem projekta obnove i prezentacije frankopanske baštine u Primorsko-goranskoj županiji.

Izložba je otvorena na 382. obljetnicu vjenčanja Ane Katarine Frankopan i Petra Zrinskog u Karlovcu.

Organizatori izložbe su Primorsko-goranska županija i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja iz Rijeke, a predstavlja graditeljsku, kulturnu i gastronomsku frankopansku baštinu s područja Primorsko-goranske županije.  U Karlovcu je izložba ugošćena u suradnji s Muzejima grada Karlovca i Karlovačkom županijom.

Otvorili su je karlovačka županica Martina Furdek Hajdin i primorsko-goranski župan  Zlatko Komadina.

Kako je rečeno, od 2005. godine se obnavljaju kašteli, dvorci i stari gradovi povezani s Frankopanima u Primorsko-goranskoj županiji. Od 2018. do 2021. na tu temu provodio se i projekt vrijedan 64 milijuna kuna, sufinanciran s 43,7 milijuna HRK iz fondova Europske unije.

Do sada se revitaliziralo 17 dvoraca, kaštela i starih gradova te tri sakralna objekta i objedinjeni su u kulturno-turističku rutu “Putovima Frankopana” s osam interpretacijskih centara. Uključena su i lokalna obiteljsko-poljoprivredna gospodarstva te umjetnici koji su izrađivali nove turističke i kulturne proizvode na tu temu.

Govoreći o Frankopanima na području Karlovačke županije, vršitelj dužnosti ravnatelja Muzeja grada Karlovca Igor Čulig istaknuo je kako  “s Frankopanima prepoznajemo da renesansa u Pokuplju ima borbeno i tvrdo lice”.

Pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Županije primorsko-goranske Sonja Šišić rekla je da su kašteli u vlasništvu jedinica lokalne samouprave i da bi vlasnike trebalo objediniti u jedan projekt, a ta zdanja u jedan koncept.

“Kaštelima smo, dakle, htjeli udahnuti život. I nakon završetka projekta smo ostali na frankopanskom putu”, rekla je Šišić.

Župan Komadina je napomenuo da se nastojalo “na lijep način predstaviti prošlost i način kako se tada živjelo”.

Županica Furdek-Hajdin je izvijestila da je Karlovačka županije 2017. započela sličan projekt “Dodir civilizacija” i nada se novim izvorima financiranja. “Sve te uspavane ljepotice treba probuditi i udahnuti im život, a struka zna kako”, poručila je županica.

Izložba “Upoznajmo Frankopane” može  se razgledati do 2. ožujka sljedeće godine.

Frankopani – knezovi Krčki

Frankapani ili Frankopani, u stranim izvorima Frangipani, stara su hrvatska velikaška obitelj, izvorno poznata pod nazivom knezovi Krčki.

Frankopani, uz Zrinske, spadaju među najznačajnije i najpoznatije hrvatske velikaške rodove koji su od 11. do 17. stoljeća, vrlo usko bili povezani s poviješću, prošlošću i sudbinom hrvatskoga naroda i Hrvatske. Stoljećima su članovi tih velikaških rodova bili nositelji i branitelji Hrvatske od nadmoćnijega osmanlijskoga osvajača, ali i odlučni protivnici sve opasnijega habsburškoga carskog apsolutizma i njemačkoga hegemonizma.