U Maloj galeriji Pučkog otvorenog učilišta Vrbovec otvorena je izložba Dvorci Hrvatske na razglednicama i markama, koju je pripremio Stjepan Zdenko Brezarić, a trajat će do 3. lipnja 2019.

Među odabranim dvorcima je i Lovrčina Grad što je svojevrsna svjetska promocija grada Vrbovca. Ovo je treća marka( nakon dr. Josipa Buturca i Marije Jurić Zagorke) od danas se Vrbovec s razlogom diči i markom Lovrečina Grada koji je u društvu s Trakošćanom i Velikim Taborom.

Dvorac Lovrečina Grad je u Kućarima udaljen od Vrbovca 4 kilometara na cesti Vrbovec Križevci. Sagradio ga je Ivan Gezethy u 16 stoljeću. Nakon njega izmjenjuju se mnogobrojni vlasnici: obitelj Gregorijanec, Orehoci, Draškovićm, Kiš. Fodroczy, Patačić, Fišer, Farkaš- Vukotinović, te Tomasini, Wannieck i markiz de Piennes.

Od 1909. dvorac preuzima Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog. Sestre su u dvorcu otvorile dječje sirotište kasnije Domaćinsku školu te samostan. U dvorcu je od 1966. do svoje smrti 1993. živio dr. Josip Buturac, svećenik, povjesničar, viši arhivist, sveučilišni profesor i crkveni pisac.

Od godine 1999. dvorac koristi Zajednica Cenacolo. Dvorac Lovrečina Grad vrijedan je kulturno-povijesti spomeni koji podsjeća na bogatu povijest vrbovečkog kraja te se zasluženo našao i na poštanskoj marki.

Izložbu je pripremio Vrbovčanin mr. Stjepan Zdenka Brezarić (58) rođen u Peskovcu 1961. koji je diplomirao je i magistrirao na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, a radni vijek proveo u MUP-u, odakle je otišao u mirovinu.

Bio je tajnik NK Vrbovec, a životna mu je strast kolekcionarstvo, kojim se bavi još od 1980. godine. Piše za časopise i novine. Od 1990. godine ozbiljnije se bavi filatelijom i numizmatikom.
Stjepan Zdenko Brezarić je tajnik Hrvatskog filatelističkog saveza.

Organizator je sportskih, filatelističkih i kolekcionarskih izložbi, a društvu je ostavio brojnih prigodne poštanske žigove diljem Hrvatske. Zaljubljenik u prirodu i očuvanje narodne baštine i starih predmeta.

Dragan Vicković/prigorski.hr