Križevčanin Dejan Pernjak (30) u utorak je doktorirao na Hrvatskim studijima u Zagrebu. Učinio je to obranivši doktorski rad pod nazivom Uloga Pavlinskoga samostana u Križevcima (1667.-1786.) u zavičajnoj povijesti, pod mentorstvom prof. dr. sc. Mije Korade.

Riječ je o novinaru Prigorskog.hr koji je u novinarstvu posljednjih pet godina, voditelj je redakcije na istom portalu, no međutim, u duši je ‘punokrvni’ povjesničar. Kako kaže, u novinarstvu je završio igrom slučaja kada je Željko Picig, vlasnik i glavni urednik portala Prigorski.hr odlučio pokrenuti web portal i pitao ga bi li mu se pridružio.

– S obzirom da sam bio pri kraju sa stažiranjem u Muzeju, odlučio sam to prihvatiti i evo me, sada već petu godinu u novinarstvu. No, za mene je povijest sadašnjost i budućnost – u šali kaže Pernjak dodajući kako mu je to profesija, strast i s obzirom da voli otkrivati povijest bilo mu je prirodno da nastavi s radom u tom pravcu.

Povjerenstvo za obranu doktorskoga rada Dejana Pernjaka sastojalo se od prof. dr. sc. Stjepana Ćosića, (predsjednik), doc. dr. sc. Vlatke Vukelić i dr. sc. Ivana Peklića, znanstvenog suradnika.

Naime, Osnovnu školu i Gimnaziju općeg smjera završio je u Križevcima te je maturirao 2007. godine sa odličnim uspjehom. Iste godine upisao je jednopredmetni studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu. Pod mentorstvom prof. dr. sc. Mije Korade 2010. godine obranio je baccalaureatski rad na temi Publije Kornelije Tacit – Anali. Bio je to osvrt na doba cara Klaudija. Odmah nakon toga upisao je diplomski studij na istom fakultetu. Diplomirao je u lipnju 2012. obranivši diplomski rad sa ocjenom izvrstan pod mentorstvom doc. dr. sc. Mladena Tomorada na temu Egipatske grobnice i pogrebni običaji grčko-rimskog razdoblja s prosjekom ocjena 4,5 i među prvima u generaciji.

Dobitnik je Rektorove nagrade u akademskoj godini 2011./2012. pod mentorstvom prof. dr. sc. Vesne Girardi Jurkić. U akademskoj godini 2012./2013. na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu upisuje poslijediplomski doktorski studij povijest.

– Prvotno sam htio više pisati o samoj arheologiji Križevaca i okolice, ali mi je dr. sc. Ivan Peklić ubacio ‘bubu u uho’ oko pavlina u Križevcima. Iako nisam imao puno informacija o njima, jednostavno me ta tema u potpunosti okupirala. Bacio sam se u te “redovničke” vode i rezultat je moj doktorski rad koji je jučer uspješno obranjen – objasnio je.

No, Dejan Pernjak, među poznanicima poznatiji pod nadimkom Pero, nije samo povjesničar. Velika mu je strast sport, posebice nogomet u kojem je dugi niz godina i aktivno sudjelovao kao nogometni sudac županijskih liga u Koprivničko-križevačkoj županiji, trenutačno je tajnik NK Radnik-Križevci, a uz to aktivni je sudionik raznih kulturnih događanja u Križevcima. Osim toga je i gradski vijećnik iz redova SDP-a u sadašnjem sazivu Vijeća. Vrijedi spomenuti da je, unatoč svojim godinama, jedan od najdugovječnijih vijećnika. Član je postao još u lipnju 2013. godine.

Spomenimo i to da je od akademske godine 2015./16. vanjski suradnik na Odsjeku za povijest Hrvatskih studija. Također, godinu ranije odradio je pripravnički staž odradio u Gradskom muzeju u Križevcima te je nakon položenog stručnog ispita u lipnju 2016. godine stekao zvanje muzejskog kustosa. Godine 2018. izabran je u naslovno nastavno zvanje predavača na Odsjeku za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Trenutačno radi kao voditelj redakcije portala Prigorski.hr. Bio je dopisnik Glasa Podravine i Prigorja i Podravskog lista. Urednik je u časopisu Stara povijest te član uredništva časopisa Gazophylacium.

Sudjelovalo je na 14 znanstvenih skupova, od toga na 8 međunarodnih, 6 domaća te na 1 stručnom skupu. Objavio 17 znanstvenih i stručnih radova te monografiju s katalogom te nekoliko prikaza knjiga.

Član je Povijesnog društva Križevci, Povijesnog društva Sveti Petar Orehovec, Križevačke astronomske udruge Perzeidi, Matice hrvatske, odjela za povijest, predsjednik Nadzornog odbora Udruge PINTA – Udruge za očuvanje, obnovu i korištenje kulturnog blaga Hrvatske te tajnik Nogometnog kluba Radnik Križevci i podupirajući član Streličarskog kluba OŠ „Grigor Vitez Sveti Ivan Žabno“. Predsjednik je Odbora za obrazovanje, kulturu, brigu o djeci i sport pri Gradu Križevcima.

Inače, ovo je već drugi član redakcije Prigorski.hr da je stekao akademski status doktora znanosti. Naime, Zdenko Balog, stalni fotoreporter redakcije stekao je svoj ‘dr.sc.’ obranom doktorske teze Graditeljska baština Hermana Celjskoga i njeni odrazi u zapadnoj Slavoniji 15. stoljeća.

G. Obran/prigorski.hr