U Zadru u petak počinje 29. Ljetna škola hrvatskog folklora u organizaciji Hrvatske matice iseljenika (HMU) i traje deset dana, do 13. kolovoza.

Ovogodišnja Ljetna škola predstavlja ples, nošnje, pjesmu i glazbala (tambure i tradicijska) hrvatskoga panonskog područja.

Uz programskog stručnog voditelja Andriju Ivančana, umjetničkog voditelja FA Linđo iz Dubrovnika, Odjel tambura vodi Tibor Bün, poznati tamburaški voditelj iz Varaždina, a Odjel tradicijskih glazbala glazbeni pedagog Vjekoslav Martinić, poznati majstor izrade tradicijskih glazbala iz Garešnice. Gost predavač Škole je glazbeni skladatelj maestro Siniša Leopold.

Uz njih će tijekom Škole predavati i drugi vrsni stručnjaci folkloristi i etnokoreolozi kao i renomirani istraživači hrvatskoga folklora.

Škola hrvatskog folklora temelji se na znanstveno-stručnom programu koji je 1964. godine postavio uvaženi hrvatski znanstvenik iz područja etnologije i etnokoreologije Ivan Ivančan.

Program se kontinuirano nadograđivao i prilagođavao novim spoznajama i trendovima, a današnji programski voditelj Andrija Ivančan ugradio je suvremene trendove plesne edukacije i sve elemente potrebne za školovanje voditelja folklornih skupina, kao što je i maestro Siniša Leopold napravio za program namijenjen voditeljima tamburaških sastava.

Putem ovog programa ostvaruju se i važni ciljevi HMI: očuvanje, jačanje i promicanje hrvatske tradicijske kulture i hrvatskog nacionalnog i etničkog identiteta u hrvatskom iseljeništvu, među pripadnicima hrvatskih zajednica izvan domovine i kod Hrvata u Bosni i Hercegovini te povezivanje raseljene i domovinske Hrvatske.

Glavni cilj samog stručnog programa jest očuvanje izvornosti i autohtonosti folklora – tradicijskog plesa, pjesme, glazbe kao najprivlačnijeg i najčešće izvođenog dijela tradicijske kulture danas.