U Razvojnom centru i tehnološkom parku u Križevcima Gradsko društvo Crvenog kirža križevci organiziralo je  okrugli stol, čija je tema bila “Važnost poticanja (društvenog) poduzetništva u lokalnoj zajednici”, a koji se proveo u sklopu projekta “Mladi kao socijalni kapital”.

Na okruglom stolu govorili su Ivan Biškup, pročelnik za gospodarstvo, financije, EU fondove i javnu nabavu u Gradu
Križevcima, Tihomir Hodak, direktor poslovnog razvoja i član uprave tvrtke Codel d.o.o. , Antonio Sirovec, predsjednik Savjeta mladih Grada Križevaca, Alemka Lončar, direktorica Križevačke čokolaterije Hedona d.o.o., Jelena Mucko, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Vrbovec, Emina Baričević, voditeljica tečajeva čunčane čipke pri GDCK Križevci, Gordana Pintarić Kovač, voditeljica Biološke grupe u križevčakoj gimnaziji i dr. sc. Sandra Benčak Kantar s VGU Križevci.

Moderatorica okruglog stola bila je Dora Vrhovec Golub, koja je uvodno prezentirala koje su aktivnosti koje Društvo provodi kao što je tečaj čunčane čipke, Klub dijabetičara, Socijalna samoposluga sv. Marko Križevčanin i sl. Istaknula je kako cilj projekta “Mladi kao socijalni kapital” osiguravanje optimalnih razvojnih uvjeta, podrške i informacija mladima u lokalnoj zajednici kako bi ih se osposobilo i potaknulo na samozapošljavanje, ali i upoznalo sa pojmom društvenog poduzetništva, a sve u cilju razvoja i porasta socijalnog kapitala među njima.

Projekt se provodi uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. -Cilj okruglog stola je predstaviti projekt, naglasiti važnost poticanja mladih na (društveno) poduzetništvo te razvijati poduzetnički duh općenito, a posebice kod mladih u lokalnoj zajednici. -pojasnila je Dora Vrhovec Golub.

Pročelnik Biškup zahvalio je križevačkom Crvenom križu što je Grad Križevci uključen u projekt te istaknuo važnost financijske pismenosti, koja je veliki problem i to ne samo kod mladih. -Kada pred njih dođu gotova financijska izvješća njima ti brojevi na kraju godine dosta apstraktno izgledaju. Cilj je kroz ovaj projekt polaznike temeljno naučiti da znaju pročitati izvješća i da znaju vidjeti hoće li se upustiti u neki poduzetnički poduhvat ili ne. -kazao je Biškup te dodao kako ne stojimo dobro na financijskoj pismenosti kada su naše osobe financije u pitanju.

Tihomir Hodak istaknuo je da je njegova uloga u projektu vezana za intelektualni kapital. -Ono obuhvaća široki spektar znanja, sposobnosti, vještina svake osobe. To je na tragu novih smjernica u gospodarstvu na globalnoj razini, gdje se primjećuje da se ekonomija pretvara u jedan oblik nove ekonomije, gdje znanje ima sve veću važnost, a što pokazuje primjer tzv.”klinci iz garaže”, gdje se kreće s jedne male razine i sve se pretvori u globalnu kompaniju. Dakle, znanje je najvažnija stvar da pokrenete vlastito poslovanje. -rekao je Hodak.

Alemka Lončar, direktorica Križevačke čokolaterije Hedona d.o.o., ukratko je prezentirala kako je zapravo čokolaterija nastala i rasla te pročitala čestitku predsjednika Zorana Milanovića, a vezano na dobivenu prestižna nagrada Razvojne banke Vijeća Europe, kojom je Čokolaterija osvojila 25.000 eura za socijalnu koheziju na inovativan i učinkovit način.

Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Vrbovec, Jelena Mucko kazala je kako se u Vrbovcu prijavio projekt, kojim bi se na neki način namirila potreba za tekstilom, a za potrebu gotovo 1000 ljudi, koji su u udomiteljstvu. -Tako se rodila ideja da bi se osnovalo društveno poduzeće za pribavljanje tekstila, kojeg bi se sortiralo i sl. Dakle, ne bi ga se dijelilo na ovaj način na koji to sada, još uvijek radimo. -kazala je Jelena Mucko te dodalo kako su bile i predviđene radionice, a na kojima bi se radili proizvodi od tekstila, a naravno, zaposlile bi se osobe s invaliditetom.

Antonio Sirovec, predsjednik Savjeta mladih Grada Križevaca istaknuo je kako je potrebno educirati mlade, posebno na području samozapošljavanje kao i s mogućnostima potpora koje takav korak nudi, budući da su to dosta teški koraci. Kao poseban problem istaknuo je nemogućnost mladih da steknu potrebno iskustvo, budući da im poslodavci ne pružaju takve mogućnosti odnosno često puta završe u sasvim drugim vodama.

Emina Baričević, voditeljica tečajeva čunčane čipke pri GDCK Križevci pojasnila je da je čunčanje specifičan način izrade čipke pomoću posebnih alata na koje je namotan konac za izradu čunaka. -Međutim, to druženje nije samo izrada čipke, nego je nama svima to postalo i jedno obiteljsko druženje. – kazala je Emina Baričević.

Gordana Pintarić Kovač kazala je kako postoji 31 godinu, a mahom pomažu Klubu dijabetičara Križevci.

Podršku provođenju projekta, a i potencijalnu suradnju s VGU Križevci dala je dr. sc. Sandra Benčak Kantar, koja je istaknula da su radionice poput financijske pismenosti prijeko potrebne.