Uoči Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva – 22. veljače, objavljena je knjiga “Pišimo glagoljicom i učimo o hrvatskoj kulturnoj baštini” autora Renate Burai, Rone Bušljete Kardum i Roberta Šimraka.

burai2

Knjiga Pišimo glagoljicom i učimo o hrvatskoj kulturnoj baštini spoj je umjetnosti, hrvatske kulture, njegovanja hrvatskog nacionalnog identiteta i poučavanja. Uz predgovor čitateljima knjiga daje kratki uvod i pregled o nastajanju glagoljice te prikazuje 28 slova uglate hrvatske glagoljice. Slova uglate glagoljice umjetnički je osmislio i oblikovao akademski slikar i grafičar prof. dr. art. Robert Šimrak. Svako glagoljsko slovo povezano je s određenim hrvatskih kulturnim dobrom koje počinje s prezentiranim slovom.

burai8

U knjizi se prikazuje i način pisanja svakoga slova, a za vježbu pisanja nalaze se dva primjerka slova po kojima se može pisati te prostor za samostalne vježbe pisanja. Na kraju knjige nalaze se prazne stranice namijenjene pisanju uglatom glagoljicom. Knjiga je prije svega zamišljena kao pomoćno nastavno sredstvo u izvannastavnoj aktivnosti učenja pisanja glagoljice. Uz to ona je i sredstvo njegovanja hrvatske kulturne baštine i umjetnosti. Robert Šimrak svojim je umjetničkim, šarenim i veselim slovima uglate glagoljice nastojao zainteresirati čitatelja za glagoljicu i to raznim oblicima, bojama i kompozicijama.

Knjiga Pišimo glagoljicom i učimo o hrvatskoj kulturnoj baštini ima 84 stranice s tvrdim ukoričenjem, formata 210×297 mm.

Informacije i predbilježbe: [email protected];https://ug.com.hr/home/

Životopis

Renata Burai porijelom je iz vrbovečke Dubrave. U Križevcima je završila srednju školu odgojno-obrazovnog smjera. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu na Odsjeku za pedagogiju 1997. godine. Godine 2013. završila je Poslijediplomski doktorski studij hrvatske kulture na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Izradila je i obranila disertaciju pod naslovom „Interkulturalni kurikulum i određena obilježja hrvatske kulture“. Od 2005. godine radila je kao stručni suradnik pedagog u nekoliko srednjih škola.

burai3

Od 2014. na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu kao vanjska suradnica poslijedoktorandica asistirala je na predmetima Didaktika, Opća pedagogija, Pravna uporišta i pedagoška dokumentacije te Hrvatska pedagoška misao u razdoblju renesanse. Od akademske godine 2020. zaposlena je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na Nastavničkom odsjeku te predaje obvezne nastavničke predmete. Autorica je i suautorica više znanstvenih članaka i zbornika iz područja odgoja i obrazovanja te je autorica knjiga o povijesti pedagogije i hrvatske kulturne baštine.

Područje njezinoga znanstvenoga interesa je odgoj i obrazovanje – povijest pedagogije, didaktika, hrvatska nastava u inozemstvu te hrvatska kulturna baština. Sudjelovala je na znanstvenim projektima i u više domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova.

burai5burai6burai7burai4