Iako simpatične i druželjubive, papige opatice, u Španjolsku dovezene iz Južne Amerike u krletkama kao kućni ljubimci, već nekoliko godina žive na slobodi u Madridu i u još nekoliko španjolskih gradova, ‘nervirajući’ stanovnike prodornim kricima i dovodeći u opasnost ekosustav, tvrde predstavnici gradskih vlasti.

Pretpostavlja se da su neke slučajno pobjegle iz krletke ili su ih vlasnici jednostavno pustili, no kako je riječ o iznimno inteligentnoj vrsti papiga, vrlo su se brzo snašle na slobodi, prilagodivši se životu u velikom gradu. Razmnožile su se u tolikoj mjeri da ih je trenutačno u većim španjolskim gradovima poput Madrida, Barcelone, Malage i Zaragoze oko 20.000. Samo u Madridu živi ih oko 5000, podaci su Španjolske udruge ornitologa (SEO).

Dugačke su oko 29 centimetara. I mužjak i ženka imaju sivo čelo, lice i prsa, trbuh im je žućkast, a rep svijetlozelene boje. Opatica je rijetka vrsta papige koja sama savija gnijezdo, a ono nalikuje gnijezdu naših vrana. Imaju jedno leglo godišnje, vrlo su glasne, a mogu oponašati velik broj riječi.

“Prije nekoliko godina opsjele su gradske parkove, stvorivši ondje prave kolonije. Žestoko se bore za svoj dio stabla ili hrane s golubovima, vrapcima, čak i svrakama. Usto su vrlo glasne, njihovi krikovi su prestrašni”, požalila se stanovnica jugozapadne madridske četvrti Los Carmenes, Maria Moreno.

Gnijezda teška 50 kilograma

Odlično su se prilagodile životu na slobodi gdje žive u kolonijama i svijaju gnijezda teška i do 50 kilograma na dalekovodima, koja težinu ‘podnose’, ali i među stablima. Omiljeno stanište im je stablo cedra.

Da bi ‘kolektivno’ izgradile tako veliko gnijezdo potrebno im je puno granja, pa nerijetko u potpunosti unište stabla s kojih ih ‘počupaju’, tako da ona ostanu gotovo potpuno bez krošnje ili se nakon nekog vremena sasuše, kaže stručnjak iz Španjolske udruge ornitologa, Blas Molina. Podsjeća da najezda papiga opatica nije strana ni Velikoj Britaniji.

Znanstvenik sa Sveučilišta u Malagi i stručnjak za papige opatice Jose Luis Postigo kaže da je riječ o vrlo prilagodljivoj vrsti ptica koja može živjeti u toplijim krajevima, poput Španjolske, ali i u hladnijim dijelovima svijeta, pa ih ima u Chicagu ili u Bruxellesu.

Gradske vlasti uništavaju gnijezda

Svrstavši ih u red invazivnih ptičjih vrsta, španjolske su vlasti 2011. zabranile njihovu prodaju u zemlji. Molina kaže da su im gradske vlasti ranije uništavale gnijezda, no ptice to nije zbunilo, jer su se vrlo brzo preselile na drugo mjesto.

U sjeveroistočnome španjolskom gradu Zaragozi pokušali su im doskočiti kontrolirajući njihovo razmnožavanje. Iglicom su proboli izležena jaja te ih ostavili u gnijezdima kako bi prevarili roditelje. No s obzirom na inteligenciju ptica, metoda se pokazala neučinkovitom.

Španjolsko društvo ornitologa i gradske vlasti još uvijek se nisu uspjele dogovoriti na koji se način ‘boriti’ protiv ovih ptica u gradovima. Vlasti predlažu odstrel, čemu se oštro protivi SEO, a osobito udruga koja se bori protiv zlostavljanje životinja PACMA. “Ako su papige opatice počele živjeti na slobodi u gradovima to ne znači da ih treba sve pobiti jer… budimo realni, ne moraju one plaćati za ljudske pogreške”, odlučni su njezini članovi.

(Hina)

fah