Ljiljana Stanko (52) vodi obiteljski obrt “Unika-tno„ obrt za proizvodnju i usluge. Od 1. siječnja 2019. izrađuje narodne nošnje, tradicijske suvenire i nakit. To je kao domaću radinost radila desetak godina.

Ljiljana nam je rekla kako je rođena u obitelji za koju se moglo reći „što oči vide, ruke naprave“. -Izložena šivanju i raznim tehnikama ručnih radova i sama se vrlo rano počinjem zanimati za njih. U folklornom ansamblu HKUD-a „Petar Zrinski“ sam od 1994., gdje sam zavoljela našu nošnju i tradiciju.

Tu sam kao voditelj i koreograf i godinama educiram članove društva o održavanju vrbovečke nošnje i izradi tradicijskog nakita.

Ljiljana je od kraja 90-ih prošlog stoljeća obilazila vrbovečko područje, proučava i zapisuje igre, običaje, pjesme, plesove i nošnju vrbovečkoga kraja, te izdaje knjigu „Vrbovečka nošnja“ – kazala je.

Tko želi izraditi vrbovečku nošnju može to učiniti upravo na temelju uputa iz knjige. Knjiga sadrži i sve ostale detalje koji pripadaju nošnji, kao što su donje rublje, obuća, nakit, oglavlja i sl.

Ljiljana je napomenula kako se po potrebi u rad obrta uključuju i ostali članovi obitelji. -Drvene dijelove kao što su okviri i škrinjice izrađuje suprug. Sin uskače prilikom snovanja i navijanja osnove na tkalački stan, a kćer kod izrade nakita i finalizacije nošnji.

Osim izrade novih nošnji i oglavlja, obrt se bavi i rekonstrukcijom i održavanjem starih nošnji.
Specijalnost nam je rozanje, tehnika izrade sitnih nabora karakterističnih za vrbovečko područje, čime se kod nas više nitko ne bavi.

Kod izrade novih nošnji koristimo se svim tradicijskim tehnikama kojima su se nekad nošnje izrađivale. Po potrebi tkamo, prebiremo i dupljamo na tkalačkom stanu, pletemo, kukičamo, vezemo, necamo, izrađujemo zlatovez, čipku na batiće te sunčanu čipku. Prilikom izrade nošnje koristimo se prirodnim materijalima od kojih su i nekad izrađivane nošnje.

Osim nošnji, istim tehnikama izrađujemo i suvenire – nadstolnjake, ukrasne i uporabne jastučiće punjene košticama od višanja, lanom, lavandom i hmeljom, bookmarkere, torbice, lutke, drvene škrinjice, tradicijski nakit, božićne i uskršnje ukrase – zaključila je Ljiljana Stanko.

Dragan Vicković/prigorski.hr