Razgovarali smo s Robertom Kranjčevićem mladim i uspješnim uzgajivačem kunića i golubova iz Carevdara pored Križevaca.

Predstavite nam se ukratko i opišite nam zašto ste se odlučili baviti uzgojem kunića?

Imam 18 godina i živim u naselju Carevdar između Križevaca i Koprivnice. Učenik sam 4. razreda Tehničke škole Zagreb (Tehničar za željeznički promet). Aktivan sam član i predsjednik kuničarske sekcije „Društva za uzgoj malih životinja Križevci 1974“ .
Uzgojem kunića i golubova bavim se od 2012 godine. Sa samim uzgojem malih životinja počeo sam se baviti iz ljubavi prema njima koja mi je usađena od mlađih dana. Dnevno provedem do 2 sata s njima, što uključuje hranidbu i stalni nadzor zdravstvenog stanja životinja kako bi u svakom trenutku bila spremna za daljnji uzgoj, odnosno razmnožavanje i za natjecateljsku izložbu.

Kad je potrebno pomogne mi i obitelj. Bez tih malih životinja ne bi se osjećao dobro, to je strašna „zaraza“, nema jutra prije kojeg ne odem do svojih kunića i golubova da ih obiđem i nahranim prije odlaska u školu.

Je li lagano uzgajati male životinje?

Uzgoj malih životinja nije lagan, a ni popularan kod mladih ljudi, jer su svi opterećeni s nekim drugim aktivnostima. Prije svega treba puno volje, znanja i novčanih sredstva.

kunić
Mnogi se zavaravaju da je to jednostavno. Pripremiti kunića za izložbu i dovesti ga na izložbu nije nimalo jednostavno. Potrebno je oko 8 mjeseci rada, a treba osigurati kvalitetna rasplodna grla, koja ja npr. uvozim iz Njemačke, Austrije i Mađarske. Treba osigurati visoko kvalitetnu hranu, osigurati smještaj tj. boksove, potrebne vitamine i preparate.

Kunići se obilježavaju tetovažom i po tome su jedinstveni u svijetu, a potrebno je ispuniti i njegov papir „rodovnicu“. Prije izložbe kunići se češljaju čitavo vrijeme, barem tri puta na tjedan kako bi dlaka bila lijepa i glatka, te nekoliko dana prije izložbe potrebno je obrezati nokte i odraditi završne pripreme.
Na ocjenjivanju kunića sudi se u 7 pozicija. Ocjenjuje se tip i oblik tijela, krzno, težina, zdravlje, njega i još 3 elementa koja su različita za svaku rasu.

Koliko kunića i golubova posjedujete?

Trenutno u svojoj uzgajivačnici imam 80 kunića, s tim da se bliži kraj izložbene sezone. Bilo je i 130 komada, a tu se nalaze rase: Bečki plavi i bijeli, Velika činčila, Kalifornijski kunić, Veliki srebreni svijetli kunić, te nekoliko primjeraka hrvatske autohtone rase kunića i jedine Hrvatske rase kunića, „Hrvatski veliki opaljeni kunić, crni s bijelim paležom.

Robert

Od golubova uzgajam, Listonošu, u 3 boje; plava, kovana, crvena te Slavonske prevrtače u crvenoj i kovanoj boji, te Brodske prevrtače u žutoj boji koji su kod mene kao najnovija vrsta. Ukupno imam oko 60 golubova.

golubovi

Kada ste krenuli na izložbe i koje rezultate ste ostvarili?

Na izložbe sam krenuo 2013 godine. Prva izložba bila je u Križevcima, a već narednu godinu rezultatski se pokazao sav moj trud i ulaganje u uzgoj malih životinja. U toj sezoni  postigao sam 16 šampionskih titula, što spada u sami vrh Hrvatskog uzgoja.

Prošla 2015. godina od samog početka bila je vrlo uspješna, a istaknuo bi sljedeća ostvarenja:

Na Državnoj izložbi Republike Hrvatske postao sam Državni šampion u kategoriji Kalifornijski kunić i Međunarodni šampion na izložbi u Nedelišću – kunić Velika činčila.
Protekle 2015. godine izlagao sam na Europskoj izložbi u Metzu u Francuskoj i prvi puta sudjelovao na toj europskoj razini, a 2018. godine planiram izlagati na izložbi u danskom Herningu.

robert
Posebno mi je draga zadnja velika nagrada s Državne izložbe u Bjelovaru za svojeg Bečkog plavog kunića u najjačoj konkurenciji osvojio sam šampionsko priznanje. Istaknuo bi još uspjeh na Državnoj izložbi hrvatskih pasmina u Varaždinu, gdje sam osvojio šampionsko priznanje za goluba Slavonskog prevrtača.
Gotovo da nema izložbe s koje se doma ne vratim s peharom ili diplomom, a to mi daje poticaj za nastavak rada.

Imate li vremena za sve te aktivnosti i natjecanja?

Mnogi se pitaju kako sve to uspijem, jer putujem svaki dan u školu u Zagreb, a samo na putovanje izgubim 2 sata. U ovo zimsko vrijeme odem po mraku od kuće i vratim se po mraku, ali sve se stigne uz dobru organizaciju i veliku volju.
Napominjem kako stažiram za suca za kuniće, i ove 2016. godine trebao bi polagati sudački ispit i dobiti licencu za suca, tako da ću moći suditi po izložbama diljem Republike Hrvatske.
Zato s proteklom godinom moram biti jako zadovoljan, jer gotovo svi ciljevi su mi se ostvarili.
Mogu sa sigurnošću reći da spadam u vrh domaćeg uzgoja malih životinja, što sam dokazao na izložbama diljem domovine.

Koju poruku imate za čitatelje portala i potencijalne uzgajivače malih životinja?

Najvažnije je očuvati hrvatske autohtone pasmina golubova, kunića te peradi. To je naše nacionalno blago koje moramo čuvati za daljnje naraštaje i prezentirati ga u najboljem svjetlu u RH i Europi.
Svima želim sve najbolje!

prigorski.hr