Nakon odličnog uspjeha izložbenog projekta Recepti za besmrtnost Salvadora Dalija, muzej nastavlja s daljnjim aktivnostima u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Đurđevca vezano uz predstavljanje institucije i grada Đurđevca. Ovog puta to su učinili na Interliberu – 42. međunarodnom sajmu knjiga, u Zagrebu.

U petak u sklopu predstavljanja Muzejskog dokumentacijskog centra, Muzej Grada Đurđevca predstavio se sa svojom djelatnošću kroz ponuđene muzejske publikacije, a također određenim suvenirima uz poseban interes posjetitelja prema onima s motivima temeljenim na kulturnoj baštini. Tu svakako treba izdvojiti nakit koji se bazira na motivu ženske nošnje đurđevčanki – suknji i bluzi.

– Upravo cvjetni motivi i plisirana suknja u obliku plitkog i uleknutog reljefa, bili su inspiracija za nastanak malih umjetničkih cjelina. Ti se motivi, uz keltski novčić, motive Đurđevačkih pijesaka, pijetao i utvrdu Stari grad, nalaze na uporabnim predmetima poput broševa, naušnica, privjesaka, ogrlica i lančića te narukvica. Osim prodaje suvenira, muzejske su djelatnice zainteresiranim posjetiteljima govorile u Muzeju Grada Đurđevca, proteklim i nadolazećim izložbenim projektima te o onome po čemu smo najprepoznatljiviji, Legendi o Picokima – poručili su iz Grada Đurđevca.

Đurđevački štand posjetili i studenti diplomskog studija Muzeologije i upravljanja baštinom te im je Edita Janković Hapavel, ravnateljica muzeja, održala kratko predavanje s naglaskom na opis djelovanja Muzeja Grada Đurđevca, izložbene projekte kojima se bave i opisala ostale čari muzejske struke s kojima se muzealci svakodnevno susreću.

U sklopu ovog predstavljanja, svoj će doprinos je dala i Turistička zajednica Grada Đurđevca, koja je prezentirala zaštićenu nematerijalnu kulturnu baštinu Grada Đurđevca nastupom Đurđevčica, Udruge sv. Juraj i Udruge cimbalista Hrvatske.

prigorski.hr