Sve rjeđe preko cesta pretrčava divlji zec. Što je uzrok „nestanku“ zeca? To je pitanje kojim se struka suočava i morat će naći što prije odgovor. Da bi se to ublažilo neki su lovci pokrenuli njegov uzgoj na posebnim farmama. U Hrvatskoj je nekoliko farmi divljih zečeva.

Obrtnik Dražen Sedlaa (47) iz Gaja pokraj Vrbovca jedan je od onih koji uzgajaju divljeg zeca. Dražen je 20 godina lovac i član je Udruge lovaca „Preseka“. Ovim se poslom, kao hobijem, uspješno bavi šest godina. Butiga je na suprugu („OPG Leonida Sedlar“ farma divljih zečeva.

divlji zec (1)

– Mi lovci svjedočimo da je u prirodi sve manje divljeg zeca. Vjerojatno su tome doprinijela i suvremena kemijska sredstva u poljoprivrednoj proizvodnji upotrebom pesticida i herbicida. Upravo radi toga pokrenuo sam farmu za uzgoj divljeg zeca kojega prodajem Lovačkim društvima.

Zadnje sam zečeve (16 komada- 8 parova) isporučio lovcima Zaprešića, prije toga isporučio sam (20 komada – 10 parova) LD „Jelenu“ u Slatini, u Križevcima „ LD „Sveti Hubert“. (18 komada, odnosno 9 parova). Sve je po propisima i osiguran je veterinarski nadzor – kazao je.

Dodao je kako mlade divlje zečeve nabavlja sa raznih mjesta. Zadnje je mlade divlje zečeve stare 3 mjeseca nabavio u Lici, pa u Dugom Selu. Gdje stignem. Ujedno i u vlastitoj proizvodnji dobiva mlade. Divlji zec je spolno zreo nakon osam mjeseci, a godišnje ima 5 legala u kojem je od 1 do 5 mladih zečeva. Njegova farma godišnje isporuči tržištu oko 200 divljih zečeva.

divlji zec (2)

– Uzgoj je organiziran u kavezima i na otvorenom. Zeca hranim smjesom za zeca i kukuruzom u klipu. Zec mora jesti kukuruz u klipu da bi trošio zube. Hranim ih i otavom – djetelinom (svježom kad je sezona) ili i u balama tijekom zime. Naravno cijelo vrijeme zečevi moraju imati vodu – objasnio je.

No, koja je razlika između divljeg zeca i kunića, osim što je divlji zec – divlji. Ženka kunića okoti mlade koji su goli- bez dlake. Tek okoćeni kunić ne vidi i ne čuje, dok divlja zečica okoti mlade koji imaju dlaku, čuju i vide i nekoliko trenutaka nakon što je došao na svijet u stanju je bježati – spašavati “živu glavu“.

– To je sve priroda regulirala – zaključio je.

I bilo je teško fotografirati divljeg zeca, jer je divlji. Taj zeko ne pozira, niti se voli maziti.

Dragan Vicković/prigorski.hr