Jubilarna 25. obljetnica postojanja gradića Faro u Križevcima proslavit će se 29. i travnja. Već više od 25 godina u središtu Križevaca egzistira zajednica ljudi koje povezuje nova kultura življenja i rada. Priča je započela još ranije, 1984. godine, kada je grkokatolički biskup Slavomir Miklovš dao u najam Djelu Marijinu – Pokretu fokolara zgradu svoje bivše rezidencije, nekoliko oronulih kuća i zemlju. Utemeljiteljica Pokreta fokolara Chiara Lubich rekla je da će tu niknuti centar Pokreta za Istočnu Europu. Krajem 1991. nazvat će ga gradićem, a 1992. mu dati ime Faro – Svjetionik.

Gradić svjedočanstva Faro jedan je od 33 slična gradića, u različitim fazama razvoja, rasprostranjenih na svih pet kontinenata. Tijekom Domovinskog rata Faro je djelovao kao središte za prikupljanje i distribuciju humanitarne pomoći koju su članovi Pokreta fokolara iz zapadnoeuropskih zemalja u stotinama kamiona slali u Hrvatsku, ali i kao mjesto susreta članova Pokreta fokolara iz susjednih zemalja te kao privremeni smještaj za izbjeglice.

Nakon rata, godine 1995., na prostorima gradića Faro otvara se dječji vrtić Zraka sunca u kojemu se rad s djecom temelji na humanističkoj razvojnoj koncepciji i cjelovitom razvoju djeteta. Vrtić stalno surađuje s Učiteljskim fakultetom u Zagrebu, Pedagoškim fakultetom u Skopju, sveučilišnim institutom Sophia u Loppianu (Italija), sa sveučilištem Sacro Cuore iz Brescie/Milano i Padove (Italija).
Faro je središte međunarodnih stručnih skupova, osobito iz pedagogije, ekonomije, sporta i umjetnosti, uz suradnju i potporu grada Križevaca. U njemu se ostvaruju projekti Europske unije u kojima sudjeluju mladi iz raznih zemalja svijeta. U gradiću Faro održavaju se i kampovi za mlade i djecu. Godišnje ga posjeti više od 4000 osoba. Sav taj rad i utjecaj gradića Faro na društvo proslavit će se u tjednu kada i Križevci obilježavaju Dan grada.
U subotu 29. travnja u 17 sati svečanu misu zahvalnicu u konkatedrali Svetoga Križa u Križevcima predvodit će bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak. Slijedi domjenak i prigodni program u dvorani Centra Mariapoli.

U nedjelju 30. travnja u 10 sati bit će svečana akademija u povodu 25. obljetnice gradića Faro. U sklopu programa predviđeno je upoznavanje s njegovim djelovanjem, razgovori s njegovim začetnicima iz Hrvatske i inozemstva, pogled u prošlost, sadašnjost i budućnost. Sudjelovat će predstavnici grada Križevaca, uz glazbene točke. Za 15 sati predviđeno je razgledavanje gradića.

Tijekom oba dana bit će izložena djela akademskih slikara Michela Pocheta i Zdravka Tišljara.
Djelo Marijino-Pokret fokolara započela je Chiara Lubich 1943. godine u gradu Trentu, u sjevernoj Italiji. Pokret je pobudio duhovnu i društvenu obnovu. U nešto više od 60 godina dostigao je svjetsku proširenost u 182 države, s više od dva milijuna pripadnika i utjecajem na nekoliko milijuna ljudi, što je teško odrediti.
Zbog raznolikosti svojega sastava Pokret s godinama poprima dimenzije maloga naroda, kako ga je nazvao papa Ivan Pavao II. Zahvaća ne samo katolike, nego i kršćane raznih Crkava i crkvenih zajednica. Malo po malo priključuju mu se sljedbenici velikih religija i osobe bez vjerskog uvjerenja. Prianjanje Pokretu događa se bez sinkretizma, u punoj vjernosti vlastitom identitetu. Zajedničko je zalaganje da se živi ljubav i jedinstvo koji su zapisani u DNK svakog čovjeka.

Chiara Lubich (1920.-2008.) dobitnica je 16 počasnih doktorata iz raznih znanosti na sveučilištima diljem svijeta. Počasna je građanka 19 gradova Italije i svijeta, te dobitnica najvećeg državnog priznanja Brazila. Dobitnica je nagrade UNESCO “Odgoj za mir” 1996., a 28. svibnja 1997. održala je zapažen govor u središtu OUN-a pod naslovom “Prema jedinstvu nacija i naroda”. Godine 1988. dodijeljena joj je europska nagrada za prava čovjeka. U travnju 1999. posjetila je Hrvatsku.
Pokret fokolara može se nazvati i mrežom osoba koje se otvaraju raznim kulturama i stvaraju novi narod. U Hrvatskoj je prisutan već gotovo 50 godina.

prigorski.hr/ika.hr