Jasnije propisano i uređeno provođenje općih mjera zaštite i očuvanja kulturnih dobara, radi rasterećenja građana i službi nepotrebnih procedura, predlaže Vlada prijedlogom zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (EU) koji je sa sjednice u četvrtak uputila u saborsku proceduru.

“Ključni elementi zakona su, u jednom dijelu jačanje svih standarda, uputa postupanja, jasnih pravila o sustavu zaštite kulturnih dobara, s druge strane rasterećenja i službe, ali i građana nepotrebnih procedura i postupaka, omogućavanje što većeg broja e-usluga”, rekla je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek predstavljajući odredbe zakona.

Kao jednu od najvećih reformi koju zakon donosi, a tiče se velikog broja građana jer je više od 13 posto zgrada u Hrvatskoj u kulturno-povijesnim cjelinama, istaknula je izradu konzervatorskih podloga.

One će građanima, investitorima i projektantima omogućiti, naglasila je, da jednostavnim klikom na registar kulturnih dobara, na geoportalu, dobiju osnovne informacije što je u slučaju gradnje ili obnove pojedine kuće dozvoljeno.

“To će značajno ubrzati ishođenje svih dozvola i stvoriti puno višu razinu pravne sigurnosti”, ocijenila je. Navela je i da je konzervatorska podloga za Split već dostupna na geoportalu.

Konzervatorska podloga je stručna dokumentacija koju utvrđuje Ministarstvo, a sadrži grafički i tekstualni dio te obuhvaća identifikaciju, analizu stanja, vrednovanje i mjere zaštite kulturno-povijesnih vrijednosti svih sastavnica prostorne cjeline – povijesnog urbanog krajolika ili drugih tipova kulturno-povijesnog krajolika na području obuhvata.

Zakonom se uređuju i planovi upravljanja i konzervatorske smjernice u odlukama o komunalnom redu što je važno, naglasila je ministrica, kako bi lokalne samouprave znale razdvojiti pitanje zaštite i očuvanja kulturnih dobara od komunalnih tema.

Velikom inovacijom koja će posebno ići u korist građanima s nekretninom, bilo kućom ili zemljištem, u arheološkim zonama, istaknula je to što će se ubuduće eventualnu provedbu arheološkog istraživanja za potrebu fizičke osobe koja gradi građevinu za vlastite potrebe provoditi o trošku Ministarstva.

Ministrica naglašava i da će se svi akti (potvrde glavnog projekta, odobrenja za zahvate na kulturnom dobru i drugi) moći dobiti kroz e-uslugu i dokument koji će se zvati prethodna konzervatorska lokacijska obavijest. “Gdje će svaki građanin točno i precizno znati kad ima radove na nekom kulturnom dobru i koje će dozvole morati ishoditi”, istaknula je.

Vlada je na današnjoj sjednici, radi jačanja suradnje i potpore u protuminskom djelovanju, donijela odluku o pružanju pomoći Azerbajdžanu, ukupno vrijedne 120.000 eura, nabavom osam potražnih pasa i obukom četiri vodiča potražnih pasa u trajanju od mjesec dana te transportom pasa u Azerbajdžan.