Hrvatski građani se najmanje odazivaju na preventivne preglede debelog crijeva, dok je svijest o raku dojke na najvišoj razini, a kako bi ih se motiviralo na aktivno očuvanje i unaprjeđenje vlastitog zdravlja u subotu je u Splitu održana promocija Nacionalnih preventivnih programa ranog otkrivanja raka dojke, vrata maternice i debelog crijeva.

Građane je na redovite i preventivne preglede pozvao ministar zdravlja Siniša Varga, napominjući da se radi o potpuno bezbolnim pretragama koje su besplatne i kratko traju, a mogu spasiti život. Podsjetio je da su spomenute tri vrste raka bez boli i tegoba sve dok ne postane kasno.

“Kada se rak dovoljno rano otkrije itekako je izlječiv i već danas spašavamo mnoge živote, a spasili smo ih i onim građanima koji su se na vrijeme odazvali našim pozivima za preventivne preglede. Nažalost, veliki broj građana se ne odazove takvim preventivnim pregledima, već dođu kada je prekasno i kada je bolest prešla u odmaklu fazu, te za njih nema spasa. Zato ih pozivam da se odazovu našim pozivima i da redovno odlaze na preglede”, poručio je Varga.

Rak debelog crijeva postao karcinom suvremenog načina života

U Hrvatskoj godišnje od raka dojke oboli 2.500 žena od čega 1.000 umre, a posljednjih dvadeset godina iznimno je porastao broje oboljelih od raka debelog crijeva, rekla je ravnateljica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Tamara Poljičanin. Dodala je da je od nekadašnjih 1.500 oboljelih broj porastao na 3.500, pa ta bolest predstavlja karcinom suvremenog načina života i najveća je opasnost. Što se tiče raka vrata maternice, nastavila je, godišnje od te bolesti oboli 350 do 400 žena, umre ih 130, a svaki je život mogao biti spašen.

“Za rak debelog crijeva smo u godinu i pol dana poslali ukupno 1,5 milijuna poziva, a na te nam se pozive odazove tek dvadeset posto građana, što je i najmanji odaziv. Još manji odaziv je za preventivni pregled za rak vrata maternice, no gledajući ukupno uspjeli smo potaknuti žene da idu na redovne preglede, pa se tako duplo povećao broj žena koje redovno rade papa test i tu se brojevi kreću do 65 posto. Najbolji odaziv je kod raka dojke. S njim smo prvim krenuli i tu pozivi u pojedinim županijama prelaze 70 posto, a u ostalima je prosjek 65 posto”, istaknula je Poljičanin.

Preventivnim programom otkriveno 96 karcinoma debelog crijeva

Ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije Jasna Ninčević podsjetila je da se program za rano otkrivanje raka dojke prvi počeo primjenjivati, i to od 2006. godine, pa je do danas otkriven 241 karcinom, što znači da se u devet godina kod 30 žena samo iz programa otkrila ta podmukla bolest.

Dodala je kako se 2008. godine počelo s programom za rak debelog crijeva, te je otkriveno 96 osoba s tom dijagnozom i 564 osobe koje su imale prekancerozne promjene tipa polipa koje su tijekom kolonoskopije skinute.

“Odaziv građana nažalost nije dobar zbog čega se rade ovakve akcije da bi motivirali ljude da se odazovu čim dobiju poziv. Država je sve organizirala i platila takve preglede. I ovim putem apeliramo da se dođe jer rak je izlječiv ako se otkrije na vrijeme. Ako se čekaju simptomi bolesti, izlječenje je puno teže, vjerojatnost preživljenja je manja. Smisao ovakvih programa i je da se otkriju kada su u fazi bez simptoma bolesti”, zaključila je Ninčević.

Tijekom održavanja programa u Marmontovoj ulici se održavala edukativno-informativna akcija u kojoj su građanima savjete davali liječnici, članovi Županijske lige protiv raka – Split, Klub žena liječenih na dojci Split i udruge studenata medicine CROMSIC iz Splita.

(Hina)

fah