U prvih deset mjeseci ove godine u Hrvatskoj se dogodilo 8449 kaznenih djela i prekršaja vezanih uz zloporabu opojnih droga, policija je obavila 7812 zapljena, a 1118 osoba prijavljeno je za to kazneno djelo, istaknuto je u ponedjeljak na konferenciji za novinare u osječko-baranjskoj Policijskoj upravi, kojom je označen početak Mjeseca borbe protiv ovisnosti.

Mjesec borbe protiv ovisnosti u Hrvatskoj se svake godine obilježava od 15. studenoga do 15. prosinca, a ove godine posebno je istaknuto nužno zajedničko djelovanje svih institucija i udruga u preventivnim programima.

Osječko-baranjska Policijska uprava odabrana je za mjesto na kojem će početi obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnost jer je u proteklih godinu dana, zajedno sa svojim partnerima, pokazala zavidan spektar aktivnosti usmjerenih prema prevenciji svih vrsta ovisnosti – o drogi, alkoholu, kocki i internetu.

“Taj primjer pokazuje kako se na prevenciji treba raditi udruženo i koristiti znanjem i strukom različitih institucija i udruga, jer samo koordinirani i stalni preventivni rad donosi rezultate“, rekla je voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije Sandra Veber.

Istraživanja pokazuju da je čak 86,4 posto odraslih barem jedanput u životu probalo alkohol, a 16 posto neku vrstu droge, što pokazuje da naše društvo ima loše navike. Primarna prevencija treba biti usmjerena prema mladima, kako bi se ta slika u budućnosti promijenila.

Načelnik osječko-baranjske Policijske uprave Milan Baričević rekao je da mladima treba pokazati koliko su droga i alkohol i druge ovisnosti štetne i opasne kroz zabavne i edukacijske programe. Policija taj posao ne može raditi sama, zato su u to uključeni pedagozi, nastavnici, zdravstveni djelatnici, roditelji i sportaši.

Zamjenik ravnatelja osječkoga Crvenog križa Denis Ćosić rekao je da na području Osijeka već četiri godine funkcionira neslužbena koordinacija više od deset institucija i udruga koje zajedno provode program “Legiranje, ne drogiranje”, koji mladima omogućuje da kroz razne radionice, kulturne programe, sportske sadržaje, predavanja, volontiranje i druženje kvalitetno provode slobodno vrijeme.

Tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti na području Osječko-baranjske županije organizirat će se više od 40 raznih aktivnosti, od sportskih susreta, kreativnih radionica, dramskih predstava, školskih tribina i debata, najavio je Ćosić istaknuvši da se tako kontinuirano djeluje cijele godine, a u Mjesecu borbe protiv ovisnosti to će biti pojačano i medijski praćeno.

Voditeljica osječkoga Centra za prevenciju i liječenje bolesti ovisnosti Marija Kribl ocijenila je da heroinskih ovisnika ima manje nego prije deset godina, ali su među mladima i konzumentima droga sve više prisutne psihoaktivne tvari koje izazivaju dramatične kliničke slike.

Također, veliki su problem ovisnosti o alkoholu, kocki i internetu, a oni koji imaju te probleme i razvijene ovisnosti ili patološke sklonosti još uvijek se ne javljaju u dovoljnom broju. Zbog toga je bitno poraditi na prepoznavanju simptoma u obitelji i školama, rekla je Kribl.

Mjesec borbe protiv ovisnosti podupro je hrvatski veslač olimpijac David Šain, pozivajući mlade da se aktivnije uključe u sportske aktivnosti jer će tako živjeti zdravo i kvalitetno će ispuniti svoje slobodno vrijeme, te se na taj način lakše oduprijeti stjecanju loših navika.

(Hina)

fah