Znanstvenici su otkrili šest novih vrsta žaba iz obitelji xenopus laevis, što broj dosad poznatih tipova ovih vodozemaca povećava za 30 posto, s 22 na 29 vrsta, otvarajući nove mogućnosti za znanstvena istraživanja bolesti od kojih obolijevaju ljudi, objavljeno je u stručnom časopisu PLOS ONE.

U pokusima se najčešće koriste primjerci xenopusa laevisa ili afričkih kandžastih žaba. Ta se vrsta vodozemca općenito “najčešće u svijetu koristi u raznim znanstvenim istraživanjima”, piše PLOS ONE.

Evolucija afričke kandžaste žabe vrlo je slična ljudsko, zbog čega se često koristi za biomedicinska istraživanja, među kojima su ona genetička i istraživanja o raznim vrstama karcinoma.

Posebnost ove vrste vodozemaca je ta što žive u močvarnim predijelima središnje i zapadne Afrike te na prstima imaju kandže. Tijelo im je plosnatije nego kod drugih žabljih vrsta, nemaju jezik ni zube, a hranu prinose prstima.

Nove vrste nisu otkrivene za vrijeme ekspedicija na terenu, već su ih znanstvenici uočili analizirajući već postojeće vrste u 168 akvarija uz pomoć “novih analitičkih tehnika tijekom kojih su koristili DNK analizu, snimali njihovo glasanje, obavili tomodenzitometriju ili skener unutarnjih organa, analizu kromosoma i druga istraživanja.”

“Ova vrsta žaba koristi se kao model u biološkim istraživanja, zbog čega je bilo logično zaključiti da su znanstvenici već identificirali njihove podvrste i ostale različitosti, poput mjesta gdje žive i međusobne povezanosti, no očigledno nije bilo tako”, kazao je voditelj istraživanja Ben Evans s kanadskog Sveučilišta McMaster, dodavši kako su nove vrste nazvane X. allofraseri, X. eysoole, X. fischbergi, X. kobeli, X. mellotropicalis i X. parafraseri.

Pokusi na novim vrstama xenopusa laevisa znanstvenicima će pomoći da unaprijede saznanja o “brojnim pitanjima, poput kopiranja genoma, nestanka određenih gena i koevolucije domaćina i parazita”, piše PLOS ONE.

(Hina)

fah