Dok na Zemlji bjesne mnogi ratovi glavni zadatak Katoličke crkve je navještanje radosne vijesti o Uskrsu, a ovo je vrijeme kad samo dubina vjere može pomoći da ostanemo dobri i ustrajemo na svom putu, poručio je u srijedu u uskrsnoj poslanici beogradski nadbiskup Ladislav Nemet.

Vjera nam daje snagu da ustrajemo na svom životnom putu i da ostanemo dobri u ovom zaraćenom svijetu, a ne da slijedimo primjer onih koji više ne žele ili ne mogu biti dobri, istaknuo je Nemet.

On je vjernicima poručio “nije ljudska slabost ta koja ima posljednju riječ” niti su to “grijeh, ni prijevara, nego Božji vječni život”, jer svako povijesno razdoblje “stoji pod znakom vječnog Uskrsa”.

Isusovo uskrsnuće potiče nas, kako je rekao, i da se “borimo protiv nasilja u našem društvu, protiv korupcije i onih društvenih prilika koje naše najbolje, školovane ljude masovno tjeraju da napuste Srbiju”.

“Ako tako nastavimo Srbija će za 30 godina biti jadna, siromašna i po stanovništvu upola manja zemlja nego danas. I onda će kod nas sigurno pobijediti smrt, a ne Uskrs”, rekao je Nemet.

On je pozvao “sve koji mogu nešto učiniti da stanu na stranu Uskrsa, a ne propasti”, da stanu i na “stranu radosti i sigurnosti, a ne nesigurnosti i straha koji uništavaju naša sela i gradove”.

“Svim katolicima i nekatolicima, svim ljudima koji traže dobro, pa tako i sebi, želim da uskrsli Krist ojača u nama svaku inicijativu koja naš život čini ljepšim i boljim i tako nas približava vječnom životu uskrslog učitelja”, poručio je Nemet.

On je novinarima, u povodu 100. obljetnice Beogradske nadbiskupije, rekao da je najveći izazov za Katoličku crkvu u Srbiji emigracija, posebno iseljavanje mladih iz zemlje.

“Emigracija znači da odlaze svi naši. Kad kažem svi naši – jako puno mladih odlazi iz Srbije – katolika, nekatolika, vjernika, nevjernika. To posebno pogađa Katoličku crkvu pošto nas nema previše”, rekao je Nemet.

On je ukazao na činjenicu da je prije početka Drugog svjetskog rata bilo 90.000 katolika u Beogradskoj nadbiskupiji, a danas ih je oko 25.000, te da taj broj stalno opada.

Na pitanje kakav je odnos Katoličke crkve u Srbiji i Srpske pravoslavne crkve, Nemet je odgovorio da je ovo “povijesni trenutak dobrih odnosa”.

Podsjetio je i da je patrijarh srpski Porfirije godinama bio mitropolit zagrebačko-ljubljanski te da je svojim boravkom u Sloveniji i Hrvatskoj svjedočio “kako izgleda kad si u nekom drugom društvu” i da je mnogo otvoreniji za razgovor i razumijevanje.

No, Nemet je ocijenio da je, u pogledu odnosa s aktualnom vlašću Srbije, “stvar problematična”, izvijestili su beogradski mediji. “Od kada sam ja nadbiskup sada će biti treća vlada pa ne znam s kim da razgovaram”, rekao je beogradski nadbiskup.