Saborski zastupnici pozdravili su u petak u raspravi o izmjenama Zakona o sudskim pristojbama, poticanje elektroničke komunikacije sa sudovima, pri čemu se sudske pristojbe umanjuju za 50 posto.

Izmjenama Zakona o sudskim pristojbama, kojima se pristupa prvenstveno radi pojašnjenja pojedinih odredbi koje su u praksi izazvale određene nedoumice, zadržava se umanjenje pristojbene obveze u iznosu od 50 posto za elektroničku komunikaciju sa sudovima.

Ljudi su motivirati platiti 50 posto pristojbe i elektronička komunikacija je jako zaživjela, poručio je u Hrvatskom saboru državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Juro Martinović.

Mišel Jakšić (SDP) zanimalo je koliko je digitalizacija pridonijela ubrzanju sudskih postupaka, na što je državni tajnik odgovorio da se učinkovitost sudbene vlasti iz godine u godinu povećava.

Parnični postupci pred trgovačkim sudom trajali su 2020 . prosječno 1000 dana, kazneni postupci prosječno 705 dana, a građanski 826 dana, navela je Vesna Vučemilović (Hrvatski suverenisti) zaključivši da se nije” bog zna što postiglo”.

“Fascinira s druge strane da se kod posvojenja iz DR Kongo sudovi trude da postupci završe u što kraćem roku i to po zakonu o izvanparničnom postupku iz 1934. godine iz vremena Kraljevine Jugoslavije”, kazala je Vučemilović.

Zastupnici su pozdravili i olakšavanje osobama s invaliditetom dokazivanje statusa za potrebe oslobađanja od sudskim pristojbi.

Vesna Nađ (Socijaldemokrati) kritizirala je, međutim, što nije prihvaćena primjedba pravobraniteljice za osobe s invaliditetom da se jasnijim definiranjem dokaza invaliditeta izbjegnu dvojbe kod ostvarivanje povlastice, kao ni primjedba pravobraniteljice za djecu da se izričito navede oslobađanje od plaćanja u sudskim postupcima radi zaštite prva djece.

Ističe kako treba osloboditi plaćanja pristojbi i žrtve seksualnog nasilja za vrijeme Domovinskog rata.