Tradicija i umijeće skelarenja u kontinentalnoj Hrvatskoj upisani su u Registar kulturnih dobara RH, a međimurski župan Matija Posavec u srijedu je istaknuo da Međimurje može biti ponosno što ima 17 proglašenih nematerijalnih kulturnih dobara.

“To je 17 tradicija, običaja i čuvanja naših blaga”, rekao je Posavec te istaknuo da je važno čuvati identitet kroz čuvanje kulture i povijesti podsjećajući da je, kada je došao na dužnost župana, u Međimurju bilo 10-ak proglašenih nematerijalnih kulturnih dobara.

Naglasio je da Međimurska županija, zajedno sa županijskom Turističkom zajednicom, ima još puno planova vezanih uz zaštitu tradicije. Zbog toga se, kaže, organizira i mreža ‘Međimurje malo’ kojom se želi zaštititi tradicija i vrijednosti 132 međimurska naselja, poput zlatarstva, rudarstva i gastronomije.

“Ići ćemo korak po korak. Kako ćemo kandidirati i kako će nas prepoznati, tako će i ostale naše vrijednosti biti uvrštene u Registar kulturnog blaga”, rekao je u Skelarskoj kući – interpretacijskom centru u Svetom Martinu na Muri gdje je predstavljena tradicija i umijeće skelarenja.

Međimurje ima sedam skela, a za njih brinu međimurske općine, uz potporu Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

“Skele danas služe većinom u turističke svrhe. Služe i da ih prelaze ribiči, lovci i rekreativci, a sve više to postaje dio turističke ponude. Zato je važno da je ta vještina zaštićena i upisana”, rekao je direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula.

Grula kaže i da Međimurje, u odnosu na broj stanovnika, ima najviše zaštićene nematerijalne kulturne baštine u Hrvatskoj.

“Nastojimo to pretvoriti u turistički proizvod. Zahvaljujući naporima Ministarstva kulture i medija koje je prepoznalo ovu kulturu i zanat skelarstva te uz potporu općina i turističkih zajednica uz rijeku Muru, prije svega Svetog Martina na Muri, Murskog Središća i Podturena, završili smo zajednički proces upisa u Registar”, zaključio je.