Sjednica Gradskog vijeća Grada Vrbovca održana je večeras u Gradskoj vijećnici.

Vijećnici su izglasali drugi po redu rebalans ovogodišnjeg proračuna, koji je povećan za 1 posto i iznosi 22.949.030 eura.

– Prvi rebalans smo donijeli 27. rujna i tada smo obuhvatili sve što je bilo važno. Ovo je poravnanje s realizacijom. Neki projekti kasne pa smo ih prebacili za sljedeću godinu. Znamo da će se izgradnja novih vrtića realizirati u idućoj godini – pojasnio je gradonačelnik Denis Kralj.

Rebalans je izglasan s 12 glasova za i 2 suzdržana.

Nakon rebalansa, vijećnici su izglasali i proračun za 2024. godinu vrijedan 21.326.428 eura. Proračun je za 6 posto manji u odnosu na ovogodišnji proračun.

Gradonačelnik Denis Kralj  je u obrazloženju proračuna nabrojao najvažnije projekte koji će se realizirati u idućoj godini.

– Najvažniji projekti su izgradnja vrtića u Lonjici i Luki, a kapitalni projekti su izgradnja nogostupa u Banovu i Savskoj cesti, rekonstrukcija nogostupa u Zagrebačkoj ulici i uređenje parkirališta kod Gradskog stadiona. Planira se završetak zgrade na igralištu u Banovu i dvorane u Lonjici te obnova zgrade Teniskog kluba. Novci su osigurani i za obnovu dvorca Patačić, Likovne galerije, starog suda i kule Petra Zrinskog, a ti će se projekti realizirati tijekom 2025. godine. Ovisno o rezultatima natječaja za EU fondove, tijekom iduće godine moguć je početak radova na nadogradnji vrbovečkih osnovnih škola, izgradnji interpretacijskog centra s kino salom koja će imati više od 200 sjedala, izgradnji vatrogasnog centra te uređenju parkirališta u centru grada s rekonstrukcijom Ulice Frana Krste Frankopana – rekao je Kralj.

FOT_7601

Kralj je vijećnicima govorio i o iznosima koji se izdvajaju za pojedine sektore.

– Za predškolski odgoj i obrazovanje izdvaja se rekordan iznos od 2.150.000 eura, s time da u taj iznos ne ulazi izgradnja novih vrtića. Novine koje smo uvodili u proračun zadnjih godina nastavljamo i sljedeće godine, pa je Grad predvidio kupnju radnih bilježnica i pomagala za osnovnoškolce. Za to smo predvidjeli 78.000 eura. Tu je i potpora učenicima srednjih škola za kupnju knjiga u iznosu od 26.000 eura, zatim stipendije za srednjoškolce i studente u iznosu od 62.000 eura, za prijevoz učenika i studenata će se izdvojiti 43.000 eura, za produženi boravak učenika 16.000 eura, za porodiljne naknade i sufinanciranje logopeda po 40.000 eura te 19.000 za radnog terapeuta za djecu. Nastavlja se program sufinanciranja prijevoza starijih osoba za što izdvajamo 20.000 eura, dok je za božićnice osigurano 66.000 eura. Za brigu o socijalno ugroženim skupinama predviđeno je 43.000 eura. Povećavaju se izdaci za vatrogastvo, sport, kulturu i Crveni križ. Nastavljaju se i programi potpore za poduzetnike i poljoprivrednike. Za održavanje gradskih prometnica je predviđeno 650.000 eura, a za zelene površine 200.000 eura. U proračunu je za održavanje javne rasvjete osigurano 90.000 eura te 34.000 za izgradnju dječjih igrališta. Za otplatu starih kredita ćemo izdvojiti 215.000 eura  – rekao je Kralj.

Uslijedila je rasprava o proračunu u koju se uključio vijećnik HDZ-a Damir Fašaić.

– Proračun je stavljen u javno savjetovanje prije mjesec dana i tada je imao prihode od poreza od 7,28 milijuna eura. Sada u prijedlogu proračuna ti prihodi iznose 4,38 milijuna eura. Gdje je tih 3 milijuna eura prihoda od poreza koji su planirani? Proračun je također smanjen. Za ovu godinu je iznosio 23, 6 milijuna eura, a za iduću je smanjen na 21 milijun. Planira se nizak komunalni doprinos, što znači, da za razliku od drugih gradova, kod nas nema gradnje. Vinogradska ulica nije planirana u idućoj godini. Nažalost, prodali smo zemljišta za stanove koji se ne grade. Kod rashodovne strane, u 2022. penalizacija za  odlaganje otpada je iznosila 15.600 eura. U ovoj i idućoj godini se planira 30.000 eura za penalizaciju. Zašto je planirano povećanje penalizacije? – upitao je Fašaić.

FOT_7610

HDZ je na proračun podnio 6 amandmana koji su ukupno vrijedni 140 tisuća eura.

Kako je pojasnio Fašaić, zatražili su povećanje potpora za novorođenčad s 270 na 400 eura, te za svako treće i iduće dijete s 270 na 500 eura. Tražili su i financiranje programa stranih jezika te kulturno-umjetničkih i sportskih sadržaja u dječjim vrtićima.

– Grad je dobio 300.000 eura za sufinanciranje vrtića od države, a roditeljima se zbog toga ne smanjuje cijena. Trećim amandmanom tražimo dodatna sredstva za Crveni križ za brigu o starijim i nemoćnim osobama. Tražimo i da se u proračun uvrste sredstva za sufinanciranje medicinski potpomognute oplodnje, što su uveli neki gradovi. Sufinanciralo bi se do 50 posto troškova, a najviše do tisuću eura. Tražimo i izradu atletske staze na Gradskom stadionu, pa želimo da se u proračun uvrsti izrada projekta. Posljednji amandman se odnosi na urbanističko uređenje Ulice župana Junka. Ovim amandmanima bi se puno napravilo u gradu – rekao je Fašaić.

U raspravu se uključio HDZ-ov vijećnik Tomislav Grežina.

– Iz proračuna se ne vidi u kojem smjeru grad ide. Za 4, 8 ili 12 godina netko će nas vijećnike pitati što smo ovdje radili i za što smo digli ruku. Proračun se radi stihijski, bez plana, ideje i vizije – rekao je Grežina.

FOT_7600

Vijećnik Stranke rada i solidarnosti Dejan Jaić čestitao je gradonačelniku jer nije zadirao u dio povećanja poreza na dohodak.

– Našim sugrađanima će od 1. siječnja rasti plaće. Vidljivo je da se planira niz važnih projekata u proračunu. Došlo je do smanjivanja sredstava i nerealizacije projekata u ovoj godini, pa bi se moglo reći da će se isto dogoditi u 2024. godini. Možemo reći da je proračun nerealan i napuhan, no on je i socijalan i kroz niz tih programa žele se zadovoljiti potrebe većine sugrađana. Nije mi drago što je planirano samo 60 tisuća eura za razvoj poljoprivrede i za subvencije u razdoblju 2023 do 2026. godine. Bilo je pitanja oko frezane mase. Vi ste sami gradonačelniče, rekli da je masa ukradena kad se frezalo. Plaća se penalizacija za odvajanje otpada, a samo tisuću eura se ulaže u edukaciju građana. Planira se i povećanje za održavanje Gradskog stadiona. Grad je plaćao režije za kafić na stadionu koji je sada zatvoren. Sve je plaćeno iz proračuna i nismo dobili odgovor. Potpore poduzetnicima se povećavaju, što je dobro. Predlažem financiranje programa prevencije vršnjačkog nasilja – rekao je Jaić.

FOT_7625

Odgovore je dao gradonačelnik.

– Kada je riječ o pitanju vijećnika Fašaića i nestanku prihoda od poreza kojeg smo na savjetovanju planirali, radi se o procesu izrade proračuna kojeg smo stavili na savjetovanje kada neke stvari još nisu bile jasne. Sabor je izglasao da mi gubimo prirez. To je pogrešna odluka HDZ-a te ćemo izgubiti značajan prihod. Komunalni doprinos je nizak, pa mogu pitati, gospodine Fašaić, koji je vaš posao u Županiji gdje ste pročelnik za gospodarstvo? Jeste li kojeg investitora doveli u Vrbovec? Volio bih da se više zauzmete za naš grad. Kada je riječ o pitanju vijećnika Jaića o penalizaciji zbog odlagališta Beljavine, to nije ništa neobično, naša stopa je i manja u odnosu na druge gradove. Da bismo smanjili tu stopu, Komunalac bi trebao skupljati biootpad, što bi povećalo cijenu odvoza za građane. Bolje je plaćati penalizaciju nego da cijena odvoza poraste. Razvrstavanje otpada nije uređen sustav i građane nećemo opteretiti financijski da bismo sebi smanjili penalizaciju – rekao je Kralj.

Proračun je na kraju prihvaćen s 13 glasova za i 2 protiv, dok su amandmani odbijeni. Gradonačelnik je prihvatio ideju o sufinanciranju medicinski potpomognute oplodnje te pojasnio da će se mjera realizirati, ali je amandman odbijen zbog načina financiranja.

FOT_7633 FOT_7636 FOT_7655 FOT_7659 FOT_7660 FOT_7664 FOT_7665 FOT_7668 FOT_7673 FOT_7674 FOT_7675 FOT_7676 FOT_7678 FOT_7680 FOT_7682 FOT_7683 FOT_7688 FOT_7692 FOT_7694 FOT_7696 FOT_7700