“Tuđmanov arhiv”, u šest svezaka objedinjena korespondencija prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana od 1990. do 1999. godine, predstavljena je u utorak u riječkom Državnom arhivu.

Urednik izdanja Miroslav Tuđman istaknuo je kako se ovo izdanje nije moglo objaviti ranije, jer se nije moglo doći do dokumenata koji čine sadržaj knjiga. “Da se to moglo učiniti početkom 2000-tih godina, ne bi bilo politike detuđmanizacije. Ta politika propada, a ovaj niz knjiga će dati svoj doprinos tome”, poručio je Miroslav Tuđman.

Ustvrdio je kako je u promišljanju djelovanja predsjednika Tuđmana važno znati da je on prije svega bio povjesničar, koji je u povijesti pronalazio okvire zbivanja u budućnosti. “Često ga se doživljavalo kao generala spremnog na vojna rješenja a on je znao iz povijesti da ništa što je nastalo na sili ne može biti trajno, te se od prvog dana zalagao za mirovna rješenja”, rekao je Miroslav Tuđman.

Naglasio je da dokumenti u ovom knjižnom nizu daju niz pokazatelja kako su drugi ljudi vodili loše politike ili su odstupali od svojih uvjerenja. “Bez ovih knjiga više se neće moći pisati o suvremenoj hrvatskoj povijesti”, istaknuo je Miroslav Tuđman.

Anita Šikić, direktorica Hrvatske sveučilišne naklade koja je uz Hrvatski institut za povijest izdala knjigu, istaknula je da svih šest tomova zajedno imaju 3604 stranice, na kojima je objavljeno 1400 Tuđmanovih pisama drugim državnicima, Svetoj stolici, političarima zemalja s područja bivše države i vojnom stožeru ondašnje JNA, te pisama koje je od njih primao.

Šikić je navela da je izdanje prije svega namijenjeno domaćim i inozemnim znanstvenicima, te izrazila uvjerenje da će biti zanimljivo i široj čitalačkoj publici. Na početku svakog toma, poredanih kronološki, tekstovi su znanstvenika i suvremenika u kojima se predstavlja povijesni kontekst obuhvaćenog razdoblja.

Voditelj Zavoda za povijesne i društvene znanosti HAZU u Rijeci Petar Strčić naglasio je kako je za povijesnu znanost bitno da se objavljuju ovakva izdanja, kao vrela podataka. “Iz ove korespondencije se može vidjeti što je Franjo Tuđman učinio za stvaranje i opstanak Hrvatske”, kazao je.

Recenzent Ivan Rogić je “Tuđmanov arhiv” nazvao jednim od epskih zahvata prema činjenicama. Kao Tuđmanove karakteristike izdvojio je njegovo dragovoljstvo, što podrazumijeva da je istupao kao prvi u presudnim momentima i činio ono što je iznad njegovih obveza, potom karizmatičnost njegova djelovanja te teorijska sprema koja mu je omogućila uspješno predviđanje i poduzimanje koraka.

Ravnatelj riječkog Državnog arhiva Goran Crnković rekao je da je Franjo Tuđman stao na čelo naroda u teškim i izazovnim vremenima koja su, unatoč tome, pružala perspektivu. “Znao je oformiti program iza kojega je moga stati narod te ga vodio do osamostaljenja, međunarodnog priznanja i oslobođenja”. Predstavljeno izdanje označio je jedinstvenim po značenju, jer se uobičajeno ne objavljuje arhiv državnika. “Ovo je temeljno djelo za svakoga tko se želi baviti hrvatskom poviješću”, naglasio je Crnković.

(Hina)

fah