Peti pastoralno-katehetski kolokvij za svećenike s temom “Crkva je Božja obitelj u svijetu: o mogućnostima pastorala obitelji ‘iz srca Evanđelja'” održan je 24. i 25. veljače u Nadbiskupijskome pastoralnom institutu u Zagrebu u organizaciji Vijeća za kler, Ureda za život i obitelj te Vijeća za katehizaciju i novu evangelizaciju Hrvatske biskupske konferencije. Na kolokviju je sudjelovalo 150 svećenika.
Radu kolokvija prvog dana nazočili su i predsjednik Vijeća HBK za katehizaciju i novu evangelizaciju đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, predsjednik Vijeća HBK za život i obitelj dubrovački biskup Mate Uzinić, umirovljeni krčki biskup Valter Župan, predsjednik Vijeća HBK za kler bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak i vojni biskup u BiH Tomo Vukšić.
Biskup Uzinić pročitao je pozdravno pismo predsjednika HBK zadarskoga nadbiskupa Želimira Puljića. “Obitelj je sveta stvarnost koju se opisuje kao savez koji Bog sklapa s čovjekom. A obilježja saveza su stalnost i vjernost. Savez, vjernost i stabilnost odvijaju se u hodu pa se može reći da je brak stabilni savez vjernosti u hodu”, napisao je nadbiskup Puljić.
Predsjednik Vijeća HBK za život i obitelj biskup Uzinić zahvalio je potom organizatorima na stavljanju obitelji u središte kolokvija, smatrajući važnim o tom segmentu pastoralnoga djelovanja razmišljati na dublji način.
Predsjednik Vijeća HBK za kler biskup Huzjak podsjetio je da su ovaj i prošlogodišnji kolokvij održani u svjetlu sinodskih razmišljanja opće Crkve o obitelji.
“Tragom tih razmišljanja i naša Crkva želi tražiti najbolje i najučinkovitije putove zajedničkoga hoda i života Crkve i obitelji, odnosno Crkve kao obitelji. Svjesni smo, što se više kao Crkva približavamo obitelji, više ćemo se približiti samima sebi”, rekao je biskup Huzjak.
Dr. Ivan Šimović održao je predavanje “Orisi društvenih i kulturnih promjena obitelji kao zajednice”. Naveo je niz pravnih poteškoća s definiranjem pojma obitelji. “Razlog nalazimo u tome što je teško pravno odrediti pojam koji nije statičan jer je njegov sadržaj podložan različitom tumačenju, uslijed društvenih i kulturnih promjena koje vrijeme neminovno sa sobom nosi”, dodao je. Naveo je komplementarni cilj zakonodavca i Crkve i postavio je pitanje o mogućnostima poboljšanja suradnje i potpore.
Temeljne naglaske Redovne biskupske sinode o obitelji (2015.) predstavio je biskup Vukšić. Predstavio je tri dijela završnoga izvještaja “Relatio finalis”; Crkva u osluškivanju obitelji, Obitelj u Božjem planu i Poslanje obitelji. Istaknuo je da u pastoralnom praćenju obitelji Crkva mora voditi računa i o složenim situacijama u kojima se nalaze neke obitelji, pratiti ih u tim različitim situacijama i razmišljati kako ih što više integrirati u život župne zajednice.
Posebni gost predavač iz Italije mons. Renzo Bonetti govorio je o obitelji kao vrelu zajedništva. “Supružnici iz dana u dan mogu živjeti, dijeliti i očitovati ljubav zaručnika Isusa, utjelovljenu u riječima i djelima upućenim jedno drugom, djeci, široj obitelji, svojim bližnjima i naposljetku prema svojoj župi i biskupiji. Tako se udioništvo supružnika u Kristovoj ljubavi za svoju Crkvu očituje u stvarnom vremenu, u sadašnjosti i u kontinuitetu. Glede iskustava katehetsko-pastoralnog rada, istaknuo je potrebu obnove i produbljivanja svijesti o sakramentalnosti čitave Crkve sažimajući u činjenicu da je Isus živ, a Crkva njegovo tijelo.

Drugoga dana kolokvija, u četvrtak 25. veljače, sudionike je pozdravio i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Podsjetio je da su dvije Sinode htjele posvijestiti pozornost Crkve prema obitelji i svemu onome što obitelj danas doživljava u svijetu. Govoreći o Izvanrednom jubileju Godine milosrđa, zagrebački nadbiskup spomenuo je da se u govorima o Crkvi i tome što bi trebala činiti prečesto misli na svećenike, a ne uzima se u obzir čitava Crkva. Tematizirao je i kako jubilej milosrđa živjeti u obiteljskom pastoralu. “Jubilej milosrđa je u prvom redu izazov nama, da budemo milosrdni prema sebi, kako bismo mogli biti milosrdni prema drugima. A onda je to izazov i za pastoral naših obitelji”, istaknuo je kardinal Bozanić.
U predavanju “Obitelj – budućnost župne zajednice. O zajedničkom hodu ‘kućne Crkve’ i župne zajednice” mr. Robert Šreter napomenuo je da se u današnjem vremenu drastične promjene događaju u manje od dvadeset godina. Donedavno tradicionalne uloge obitelji, kao što su odgoj i briga za starije članove obitelji, danas preuzimaju država i društvo u različitim oblicima. Zaposleni roditelji vrlo često ne provode dovoljno vremena niti sa svojom djecom. U toj situaciji rapidno se mijenja i uloga obitelji u životu vjere, rekao je mr. Šreter.
Sudionici su sudjelovali i u radu šest tematskih praktičnih skupina o župnim zajednicama i posliježenidbenom pastoralu, a kolokvij je zaključen završnom raspravom.

prigorski.hr/ika.hr