Uništavanje ptičjih staništa duž puteva kojim se kreću ptice selice u svijetu predstavlja sve veću prijetnju a većina ih prelijeće područja zemalja koja ta staništa ne štite dovoljno, upozoravaju znanstvenici.

Znanstvenici su u četvrtak objavili kako su pratili puteve migracije ptica, mjesta na kojima se zaustavljaju i gdje se razmnožavaju te prezimljavaju za 1451 ptičju vrstu i proučili su oko 450 tisuća zaštićenih područja poput nacionalnih parkova i drugih rezervata.

Utvrdili su da 1324 ptičja vrsta odnosno 91 posto ptica selica leti preko područja u kojima ih se ne štiti od prijetnji koje predstavlja razvoj, odnosno od uništavanja staništa zbog urbanizacije, industrijalizacije i širenja poljoprivrednih površina.

“To je doista važno zbog toga što ptice selice prelijeću velike udaljenosti i oslanjaju se na netaknuta staništa na kojima se mogu odmoriti i prehraniti na tim dugim putovanjima”, kaže znanstvenik Richard Fuller s australskog sveučilišta Queensland.

“Ukoliko se samo jedna karika u tom lancu izgubi, to može dovesti do značajnog smanjivanja ili nestanka neke ptičje vrste”.

Ptice prelijeću mnoge različite zemlje u kojima se napori za očuvanje njihova prrirodnog okoliša razlikuju.

Problem je najveći u sjevernoj Africi, središnjoj Aziji i duž obalnog područja istočne Azije. Zemlje u tim dijelovima svijeta imaju relativno malo zaštićenih staništa  i postojeća staništa ne prekplapaju se u dovoljnoj mjeri s rutama migracije.

Za male je ptice presudno da se mogu nahraniti i oporaviti za sljedeću dionicu leta, upozorava znanstvenica Claire Runge sa sveučilišta Kalifornija.

“Gubitak tih ključnih lokacija znači  da više neće imati snage koja je potrebna za duga putovanja i naprosto će stradati na tom putovanju”, kaže Runge.

Mnoga staništa nestala su u okviru širenja gradova, industrije i poljoprovrede. Runge kaže kako se moraju stvoriti nova zaštićena područja na putevima migracija ptica te se mora poboljšati održavanje postojećih.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Science.

(Hina)

fah