Hrvatski sabor u četvrtak će raspravljati o prijedlogu Strategije demografske revitalizacije Hrvatske do 2033. godine, u kojoj su kao ciljevi istaknuti lakše usklađivanje poslovnog, obiteljskog i privatnog života te ekonomska i stambena neovisnost za mlade generacije.

Prijedlog Strategije demografske revitalizacije Hrvatske do 2033. godine bavi se stvaranjem povoljnih uvjeta za obitelji i mlade. Kao njihove potrebe navedene su kvalitetne, dostupne i priuštive usluge za skrb i obrazovanje djece, priuštivo stanovanje i veće novčane naknade obiteljima s malodobnom djecom.

Nadalje, u predloženoj se strategiji govori i o učinkovitoj integraciji doseljenika u hrvatsko društvo, odnosno o osiguravanju kvalitetnih uvjeta za rad i život u novoj sredini. Uz to, dokument predviđa smanjenje emigracije te povratak dijaspore i recentnih iseljenika u zemlju.

Strategija demografske revitalizacije također predlaže mjere javne politike i ciljana ulaganja kojima će se smanjiti regionalne nejednakosti, što će rezultirati boljom kvalitetom života na ruralnim područjima. Kako bi se smanjio prijevremeni mortalitet, stanovnike se potiče na aktivnu skrb o svojem zdravlju, što će im omogućiti zdravo i aktivno starenje.

Na sutrašnjem dnevnom redu je i Ugovor s Europskom investicijskom bankom o financiranju za projekt „Revitalizacija željezničkog sustava Republike Hrvatske“. U skladu s tim ugovorom, zajam iznosi 400 milijuna eura od ukupno planiranih 900 milijuna eura okvirnog zajma.

Odobrenim sredstvima okvirnog zajma predviđeno je financiranje ukupno 49 projekata usmjerenih na poboljšanje željezničke infrastrukture i poboljšanje putničkog prijevoza. Realizacija tih projekata trebala bi dovesti do povećanja kapaciteta i modernizacije željezničke infrastrukture, poboljšanja sigurnosti putnika i osoblja, smanjenja gužvi na cestama te do promicanja održivog razvoja prometnog sektora.

Nakon toga, saborski će zastupnici raspraviti o prijedlogu Odluke o imenovanju članova Povjerenstva za prigovore. Riječ je o stručnom tijelu Hrvatske zaklade za znanost koje razmatra prigovore zbog sukoba interesa ili administrativnih, odnosno postupovnih pogrešaka na odluke Upravnog odbora Zaklade o financiranju znanstvenih projekata.

Za članove Povjerenstva za prigovore Vlada je predložila Ivicu Vilibića, Gorana Martinovića, Marijetu Kralj, Josipa Mikulića i Vesnu Barić Pundu.

Isto tako, Vlada za novu članicu Upravnog odbora Hrvatske zaklade za znanost predlaže Zrinku Kovarik, umjesto dosadašnjeg člana Srećka Kovača koji je zatražio razrješenje na osobni zahtjev.