Početkom rujna na ovom sam mjestu pisao o papi Grguru Velikom, koji se kao svetac slavi kao jedna od tzv. ‘četiri velika crkvena naučitelja’. Pored svetog Grgura Velikog redovito se nalazi i sveti Jeronim. Sveti se Jeronim ističe ponajprije kao priređivač prvog cjelovito prihvaćenog latinskog prevoda Biblije, tzv. ‘Vulgate’.

Za Hrvatsku je sveti Jeronim posebno zanimljiv, budući je rođen godine 347., u mjestu Stridonu, koje se nalazilo negdje na području Hrvatske. Iako se Jeronim (razumljivo) ne broji u hrvatske svece, svece hrvatske narodnosti, njegovo je mjesto rođenja samo po sebi dovoljno značajno da je veći broj naselja nastojao dokazati da se radi o povijesnom Stridonu, bilo na temelju sličnosti imena ili neke druge okolnosti.

Tako se na primjer žitelji Zrenja u kontinentalnoj Istri, kojega Talijani zovu Stridone, kunu da je veliki svetac rođen baš tu, jednako kao što to tvrde i stanovnici Štrigove u Međimurju. U Štrigovi posebno je snažan kult sveca, pa se crkva Svetog Jeronima u Štrigovi smatra jednom od najljepše ukrašenih baroknih crkvi u Hrvatskoj.

U umjetnosti prikazi svetog Jeronima dijele se na prikaze svetog Jeronima kao pustinjaka i ka crkvenog naučitelja. Tko ne bi poznavao ikonografiju nikad ne bi pomislio da se radi o istom svecu: jedni su prikazi u pustinjačkoj spilji gdje je prikazan ogrnut životinjskom kožom ili u haljetku od palminog lišća s lubanjom i nagnut nad knjigu, Bibliju koju prevodi.

Do nogu mu je lav, zbog pobožne legende da je u nekoj prilici pomogao lavu, izvadivši mu trn iz šape. S druge strane prikazi su Jeronima kao kardinala, sa kardinalskim šeširom i u sjajnoj crvenoj odori. Odabrani prikazi svetog Jeronima pripadaju različitim razdobljima hrvatske umjetnosti:
Relejf svetog Jeronima u spilji iz krstionice trogirske katedrale, Andrija Aleši, druga polovina 15. stoljeća,

Sveti Jeronim u kapeli Orsini, trogirska katedrala, Andrija Aleši, druga polovina 15. stoljeća,
Detalj Humskog triptiha iz crkve Svetog Jeronima u Humu, Andrija iz Padove 1529.,
Reljef sa zgrade u šibeniku, nepoznati majstor 15. – 16. stoljeće,

Sveti Jeronim, detalj propovjedaonice u Ludbregu, Stjepan Szever(in), polovica 18. stoljeća,
Sveti Jeronim (detalj i cjelina), glavni oltar bivše pavlinske crkve u Lepoglavi, Aleksije Königer, druga polovina 18. stoljeća.

Pogledajte i fotografije Zdenka Baloga.

jeronim1jeronim2jeronim5jeronm4jeronim
jeronim0