Vijećnici Gradskog vijeća Grada Đurđevca na 31. sjednici donijeli su Odluku o dodjeli javnih priznanja Grada Đurđevca, te su poznati svi ovogodišnji dobitnici kojima će priznanja biti uručena na tradicionalnoj svečanoj sjednici povodu Dana Grada Đurđevca 23. travnja u Domu kulture Đurđevac.

Nagrada za životno djelo bit će uručena Željku Kožariću-Mrvici, za dugogodišnji angažman u razvoju kulture i turizma te promicanju ugleda Grada Đurđevca.

Kožarić je rođen u Virovitici, a nakon OŠ u Pitomači, te srednjoškolskog i visokoškolskog obrazovanje u Varaždinu i Zagrebu, zapošljava se u Đurđevac. Tu stvara obitelj i ustrajno radi na promociji zavičajnih vrijednosti, čuvanju kajkavskog jezika i predstavljanju dometa podravske kulture u svim njenim segmentima. Jedan je od osnivača časopisa „Podravska gruda“ koji 70-tih i 80-tih godina 20. stoljeća izlazi u Đurđevcu. U suradnji s đurđevačkim slikarom Perom Topljakom te koprivničkim slikarom Ivanom Andrašićem izdao je grafičko–poetsku mape, a sam je autor 2 zbirke stihova „Rime podravskog trubadura“ i „Buka tišine“.

Kao djelatnik Radio Đurđevca pisao je primijenjenu poeziju za uglazbljivanje i surađivao s brojnim skladateljima; K. Monteno, M.Jergović, V.Smiljanić, V. Kočiš, B. Meglajec, D. Češnjak i brojnim drugima. Član je Hrvatskog društva skladatelja i autor glazbe i stihova poznatih podravskih pjesama; Ja sam rođen u ravnici, Volim kad se jutrom budiš, Podravska zvona, Štefica, Jesensko doba, Majka Podravka, Međašice …

Višegodišnji je aktivni sudionik uprizorenja „Legende o Picokima“ u kojoj preko trideset godina igra lik Kapetana grada Picoka. Inicijator je, pisac scenarija i aktivni sudionik županijske turističke manifestacije „Velika martinjska špelancija“. Nekoliko desetljeća protagonist je obilježavanja tradicijskih vinogradarskih običaja vezanih uz i Vincekovo, Bartolovo i Martinje.

Aktivno je sudjelovao u organizaciji dječjeg festivala „Kukuriček“, te bio član kazališne sekcije KUD-a P. Preradović, Gradskog kazališta Đurđevac i FKK Drava.

Jedan od osnivača i aktivni član Udruge sv. Juraj u Đurđevcu, idejni začetnik „Jurjevskih dječjih igara“ sa OŠ, te streličarskog turnira za Trofej sv. Jurja kao i Memorijalnog streličarskog turnira „Franjo Golubić – Gugi“, na kojima sudjeluju streličari iz cijele Hrvatske. S članovima Udruge sv. Jurja osmislio je skraćeni kostimirani scenski prikaz Legende o Picokima, te zabavne srednjovjekovne animatorske igre za djecu i odrasle. Ove turistički funkcionalne aktivnosti, koje njeguju nematerijalnu kulturnu i povijesnu baštinu, rezultirale su posljednjih godina oduševljenjem preko 20 000 malih i velikih posjetitelja i obogatile turističku ponudu grada Đurđevac.

1. Javno priznanje Zlatna plaketa “Sveti Juraj” dodjeljuje se Eleonori Grgac i Miljenku Grgacu za dugogodišnji društveni angažman u Gradu Đurđevcu

E. Grgac je bila profesorica Gimnazije u Đurđevcu, stručni suradnik u Skupštini općine Đurđevac za društvene djelatnosti i opću upravu, s akcentom na kulturu.

Nakon prestanka radnog odnosa u upravi, počinje se profesionalno baviti umjetničkom keramikom, koju je izlagala na 60 skupnih i 20 samostalnih izložbi, a imala je i svoju galeriju u Istri. Odlaskom u mirovinu počinje akciju čišćenja Park-šume Borik (pred svojom kućom) od kupinja i drugih korova. U proteklih sedam godina očistila oko 150.000 m2 park šume „Borik“. Sa suprugom Miljenkom uredila je šetnicu kroz dio šume „Puževa staza“ s klupama na panjevima. Miljenko Grgac kao dipl. inženjer naftnog rudarstva od 1972. radi u „Podravini“ u Đurđevcu, te brojnim drugim tvrtkama, a u slobodno vrijeme se posvetio kuhanju. Iz velike ljubavi prema Podravini i kuhanju izdao je brojne prigodne edicije, a 2022.g. „Kaj so jeli“ ,starinska košta, jeliš, rana ili jela đurđevečke Podravine od prapočetkov“. Riječ je o autentičnim receptima starinskih đurđevečkih jela koja su našla svoje mjesto u gastro-ponudi restorana „STARI GRAD“.

2. Javno priznanje Zlatna plaketa “Sveti Juraj dodjeljuje se Petru Šegrtu, izvanrednom nogometnom stručnjaku, zbog promicanja ugleda Grada Đurđevca u zemlji i inozemstvu.

Petar Šegrt, izvanredan je nogometni stručnjak, ali i izuzetna osoba. Rođen je u Đurđevcu, 8. svibnja 1966. međutim vrlo brzo ga je morao napustiti i živjeti u Njemačkoj. Međutim, uvijek se ponosi svojim pripadanjem hrvatskome narodu i gradu Đurđevcu, gdje je rođen i gdje god se pojavi to ističe. Za vrijeme Domovinskog rata pomagao je organizirajući prikupljanje i dopremu humanitarne pomoći (hrane, lijekova, itd.) u Đurđevac. Djelovao je na ratom zahvaćenim područjima svijeta (Gruzija i Afganistan) i uvijek se solidarizirao s domaćim stanovništvom. Prve nogometne korake napravio je u ekipi VFR Hirsau, igrao za brojne njemačke klubove, a u ekipi SV Waldhof Mannheim A, završio igračku karijeru, ali se posvetio trenerskoj. U trenerskoj karijeri vodio je nekoliko mladih kategorija njemačkih klubova, bio je i vrlo uspješan trener dvije prvoligaške momčadi u Indoneziji i Zvijezde iz Gradačca u BIH. Postao je globalno poznat po svom izborničkom radu na kvalifikacijama za Azijski kup 2024. godine, sa nogometnim reprezentacijama Tadžikistana, ali i Afganistana i Gruzije. Svojim angažmanom promiče olimpijski duh i ljudske vrijednost.

3. Javno priznanje Zlatna plaketa “Sveti Juraj dodjeljuje se Trgovačkom društvu BISTRA d.o.o. povodom 70.godina uspješnog poslovanja

Trgovačko društvo Bistra d.o.o. građevinska je tvrtka sa sjedištem u Đurđevcu, koja djeluje u sklopu Radnik grupe. Osnovana je 1954. godine, te ove godine slavi 70 godina uspješnog poslovanja u izvođenju građevinskih radova na području vodoprivrede, niskogradnje, visokogradnje i komunalne infrastrukture.

Tvrtka trenutno ima oko 130 zaposlenika, čije iskustvo, poslovna etičnost i usredotočenost na dugoročno njegovanje kvalitetnih poslovnih odnosa omogućava brzo prilagođavanje zahtjevima investitora i klijenata. Takva fleksibilnost doprinosi kvalitetnoj suradnji sa svim sudionicima u projektima koje izvodi Bistra, a u konačnici rezultira povjerenjem u uspješnu realizaciju ugovorenih projekata.

4. Javno priznanje Povelja Grada Đurđevca dodjeljuje se Renati Kovačić, uz 25 godina društvenog rada u gradu Đurđevcu, za rezultate na području odgoja i obrazovanja djece predškolske dobi, te likovne umjetnosti i za čuvanju kulturne baštine i ekologije

Renata Kovačić, u Dječjem vrtiću „Maslačak“ je odgojiteljica i ima status stručnog zvanja odgojitelj – mentor. Paralelno s redovnim radnim angažmanom, Renata Kovačić se bavi se i likovnom umjetnošću. Kao članica Udruge „Peski-Art Đurđevac“ sudjelovala u svim njenim aktivnostima. Izlagala je i samostalno te sudjelovala na brojnim skupnim izložbama, radionicama i kolonijama širom Hrvatske i u inozemstvu, naročito onima humanitarnog karaktera. Dobila je 2019. godine Srebrnu diplomu Hrvatskog sabora kulture za uspješan rad i izniman doprinos na širenju i razvijanju kulturno-umjetničkog amaterizma i doprinos hrvatskoj kulturi.

5. Javno priznanje Povelja Grada Đurđevca dodjeljuje se Ljubici Dobravec, povodom 25 godina predanog rada u Udruzi žena grada Đurđevca

Ljubica Dobravec punih četvrt stoljeća je aktivna u društvenom i političkom životu grada Đurđevca. Bila je gradska vijećnica u dva mandata, a u Udruzi žena Grada Đurđevca, angažirala se od njenog osnivanja. U udruzi je pronašla brojne sadržaje kojima se je potpuno posvetila te postala jedna od najagilnijih čuvarica tradicijske baštine. Od samog početka je bila uključena u veliki gastro projekt, zaštite „Pogače z oreji“ te je odradila brojne radionice i medijske prezentacije. Svojim dugogodišnjim radom na čuvanju tradicijske baštine Grada Đurđevca, dala je trajan doprinos obogaćivanju društvenog života i osnaživanju rada Udruge žena Grada Đurđevca.

6. Javno priznanje Povelja Grada Đurđevca dodjeljuje se Krunoslavu Kranjcu dugogodišnjem darivatelju krvi koji je dao 108 doza krvi

Krunoslav Kranjec rođen je 1980. godine, a krv je prvi puta dao već 1999. godine te od tada u kontinuitetu daruje krv, besplatno, anonimno, dobrovoljno i solidarno. Svoju stotu dozu dao je 2023. godine. Jednom dozom od 450 mililitara čovjek može spasiti tri života, a Krunoslav Kranjec do danas dao je čak 108 doza krvi.

Uz tu plemenitost, humanost i ljubav prema čovjeku, Krunoslav je i društveno aktivan u gradu Đurđevcu. Bavi se glazbom i proizvodnjom voćnih vina, a jedan je od osnivača Udruge „Peski-Art Đurđevac“.

7. Javno priznanje Povelja Grada Đurđevca dodjeljuje umirovljenoj učiteljici Nadi Kožar, za dugogodišnji rad s mladima u OŠ i u Udruzi „Malo drvo“

Nada Kožar, najveći dio svog radnog vijeka radila je kao nastavnica kemije u Osnovnoj školi u Đurđevcu, a sad u mirovini i dalje radi s mladima. Kao jedna od osnivačica, uključila se u rad Udruge „Malo drvo“ i pomaže u učenju romskoj djeci viših razreda OŠ Đurđevac. U đurđevačkoj Gimnaziji dio je tima Centra izvrsnosti Koprivničko-križevačke županije za kemiju. Njen pristup učenicima je formula uspjeha u odgoju i obrazovanju djece, a to je marljivost u radu i dosljednost u pravilima, uz uvažavanje svake osobe s kojom se radi.

DSC_9884 DSC_9886 DSC_9901 DSC_9903 DSC_9904 DSC_9906 DSC_9911 DSC_9914 DSC_9899 DSC_9960