Hrvatske rukometašice odigrale su posljednju utakmicu na Euru u Danskoj, a veliki uspjeh pamtit će još dugo.

Protivnik je bio domaćin – Danaska, a Hrvatska je osvojila prvu medalju u povijesti hrvatske ženske rukometne reprezentacije.

Hrvatska je odlično krenula u utakmicu i nakon šest minuta igre Hrvatska vodi 3:0. U 9. minuti semafor pokazuje 4:2, a u 11. minuti 4:4. Danska je prvi puta povela u 12. minuti, isključena na dvije minute Larissa Kalaus. U 17. minuti Danska odlazi na +3.

Hrvatska deset minuta bez pogotka i Šoštarić je zatražio time – out. Krsnik i Blažević nisu iskoristile sedmerce, a u 20. minuti napokon gol, Debelić zabija za 5:7. Sjajne obrane Pijević i Hrvatska trese dansku mrežu za 6:7. U 24. minuti Hrvatska – Danska 7:7, a minutu kasnije Hrvatska vodi pogotkom Posavec.

Danska je zabila nakon devet minuta bez gola. U 26. minuti je 8:8. Dvije minute do kraja prvog poluvremena 10:10, a na predah se odlazi s rezultatom 11:11.

Na početku drugog poluvremena Hrvatska ponovo sjajna i vodimo 13:11. U 36. minuti Hrvatska vodi 15:13, a u 40. minuti rezultat je 18:17 za Hrvatsku. Pet minuta kasnije Hrvatska odlazi na 21:18. Deset minuta do kraja i dalje je 21:18, Šoštarić traži time – out. U sljedećem napadu Hrvatska golom Posavec odlazi na +4.

Odlična Pijević! U 55. minuti Šimara trese mrežu i Hrvatska vodi 23:18, a u 57. minuti Mamić za 24:18. Danska nije zabila pogodak 17 minuta. Hrvatska je na kraju osvojila povijesnu broncu s rezultatom 25:19.

Na putu do bronce odabranice izbornika Nenada Šoštarića upisale su šest pobjeda (Mađarska, Nizozemska, Srbija, Rumunjska, Njemačka, Danska), te upisale samo poraze od finalistica Norveške i Francuske.

Samim ulaskom u polufinale naše su rukometašice izborile direktan plasman na Svjetsko prvenstvo 2021. na kojem nisu sudjelovale od 2011.

Najbolji plasman do sada na europskim prvenstvima Hrvatice su ostvarile na prvom izdanju tog natjecanja 1994. u Njemačkoj, kad su osvojile peto mjesto, a još su dvaput bile šeste (1996. i 2008.). Na svjetskim prvenstvima su dvaput bile zaustavljene u četvrtfinalu (1997. i 2011.), baš kao i u jedinom nastupu na olimpijskom turniru, 2012. u Londonu.

Hrvatsku su do velike pobjede predvodile Katarina Ježić i Stela Posavec sa po pet golova, Ana Debelić je zabila četiri, a Ćamila Mičijević tri gola, dok je Tea Pijević sakupila 15 obrana.

U danskim redovima najefikasnije su bile Mette Tranborg i Anne Hansen sa po četiri gola.