Proteklog vikenda na hrvatskim prometnicama poginule su dvije osobe, a zaustavljen je i rekorder koji je vozio 230 kilometara na sat, izvijestio je MUP.

Od ukupno 3 649 prekršaja najviše je bilo prekoračenja dopuštene brzine (1344), a slijede nekorištenje sigurnosnog pojasa (409) i vožnja pod utjecajem alkohola (235). Prilikom nepropisnog korištenja mobitela uhvaćeno je 208 vozača.

Najveći broj prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola počinili su vozači od 31 do 40 godina – 54 takvih prekršaja, kojima je najčešće izmjerena koncentracija alkohola od 0,51-1,00 g/kg, što je i najčešće izmjerena koncentracija tijekom akcije.

Najveće prekoračenje brzine od 230 kilometara na sat zabilježili su policajci PU krapinsko-zagorske, dok je najveća izmjerena koncentracija alkohola od 3,3 promila zabilježena na karlovačkom području.

U nadzoru prometa, aktivnosti policije bile su posebice usmjerene prema počiniteljima najtežih prekršaja, prilikom čega je zatečeno 14 ponavljača teških prekršaja u prometu. Recidivisti su najčešće vozili pod utjecajem alkohola, njih šestoro, šest ih je vozilo prije polaganja vozačkog ispita, a dvoje u vrijeme dok im je na snazi zabrana vožnje. Jedan vozač je odbio testiranje prisutnosti na alkohol.

U petak, 11. prosinca 2020. godine oko 21,50 sati, policijski službenici su prilikom nadzora prometa u Donjoj Stubici pokušali zaustaviti osobno vozilo krapinskih registarskih oznaka.

Vozač se nije zaustavio na znak policijskih službenika, već je nastavio vožnju. Policijski službenici, službenim vozilom krenuli su za navedenim vozilom i pokušali ga zastaviti koristeći svjetlosne signale ugrađene na službenom vozilu nakon čega se vozač osobnog vozila i zaustavio.

Utvrđeno je kako osobnim vozilom upravlja 20-godišnji hrvatski državljanin s 1,32 promila alkohola u organizmu, dok je već i prije sankcioniran zbog takvih prekršaja. Temeljem Zakona o prekršajima, od strane policijskih službenika određeno mu je zadržavanje u prostorijama policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva, alkohola. Vozaču osobnog automobila je izdan prekršajni nalog na iznos od 16.000,00 kuna te zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju od deset mjeseci.

U MUP-u dodaju da je u prvih 11 mjeseci u prometnim nesrećama poginulo 224 osoba, odnosno 39 osoba ili 16 posto manje nego u istom razdoblju 2019.

(Hina)