Saborska zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić najavila je u subotu da će Most u Hrvatskom saboru otvoriti raspravu o Zakonu o diskonekciji, u kojemu se razdvaja poslovno i privatno, a kako bi se mogao implementirati u hrvatsko radno okruženje.

“Budući da su najavljene izmjene Zakona o radu i da sve više naših građana radi od doma, a s druge strane da su nove tehnologije fleksibilizirale naš rad i otvorile pitanja načina na koji ga treba zakon obraditi, u tom smislu potrebno je razgovarati o tome na koji način razdvojiti javno i privatno u situaciji kada radnici rade od doma”, rekla je Selak Raspudić na konferenciji za novinare na temu “Zašto influenseri (utjecatelji) trebaju biti tema u Saboru?”.

Najavila je da će time Most prvi u Hrvatskoj otvoriti raspravu o Zakonu o diskonekciji jer smatraju da hrvatsko zakonodavstvo ne samo da treba pratiti svjetske trendove u čemu zaostajemo, nego ih može i diktirati u smislu toga da prvi prepoznajemo na koji način nove tehnologije mijenjaju naše uvjete rada.

Objasnila je da su neke europske zemlje već napravile korake na tom tragu, te Francuska od 1. siječnja 2017. ima Zakon o diskonekciji, u kojem se razdvaja poslovno i privatno, odnosno koji omogućuje radnicima da budu nedostupni na svojim e-mailovima za vrijeme trajanja njihova privatnog odmora. Rekla je da je taj zakon djelomično ušao i u talijanski zakon, a predložen je i u Luxembourgu da uđe u Zakon o radu, a oblike tog zakona poznaju i određene kompanije u Njemačkoj.

Najavila je da će Most uz saborsku raspravu o tom zakonu, prethodno sazvati okrugli stol sa stručnjacima, otvoriti dijalog sa socijalnim partnerima, da vide na koji bi se način takav zakon mogao implementirati u hrvatsko radno okruženje.

Istaknula je da se taj zakon tiče svih onih koji su navikli da u ovom radnom, virtualnom, vremenu moraju biti na raspolaganju cijelo vrijeme, posebice sada kada u vremenu pandemije, koja ubrzava procese koji su uvjetovani novom tehnologijom, sve više ljudi radi od doma, te podvrgavaju svoj privatni život tržištu.

Osobito se tiče svih onih koji rade u kreativnoj industriji, tako i novinara, te svih onih koji u korporativnom i privatnom sektoru moraju biti na raspolaganju šefovima svo vrijeme. Tiče se i naših profesora i nastavnika u svjetlu početka nove školske godine koji moraju sada u društvenim grupama cijelo vrijeme biti dostupni roditeljima, te odgovarati na e-mailove cijelo vrijeme, rekla je Selak Raspudić. (Hina)