U organizaciji Ogranaka Matice hrvatske Križevci, a uoči Dana grada i Noći knjige održana je književna večer (ili kasno poslijepodne) na kojoj je predstavljena knjiga Ratka Cvetnića “Blato u dvorištu”.

IMG_7475

Predstavljanje knjige, uz strogo pridržavanje epidemioloških mjera, održano je u dvorani Turističko-informativnog centra (bivša sinagoga).

Roman Blato u dvorištu Ratka Cvetnića počinje opisom obiteljske fotografije koja je snimljena u turopoljskom selu Brestovcu u lipnju 1965., prije polaska na obiteljski izlet. Roman prati život obitelji Remenar koja je 1945. godine, odlukom komunističke vlasti, iz svojega toplog doma u središtu Zagreba prognana u hladno turopoljsko blatno dvorište.

IMG_7478

Cvetnić ističe kako se njegova knjiga temelji na stvarnoj sudbini jedne zagrebačke obitelji, čiju je priču fikcionalizirao i preselio u „izmišljeno turopoljsko dvorište”, ali držeći se pritom stvarnih činjenica. „Priča ima svoju stvarnosnu podlogu u sudbini zagrebačke obitelji Kamenar,  koja je davala predstavnike hrvatskoga javnog života u različitim segmentima obrazovanja, politike, klera još od vremena Jelačića, iliraca, početaka industrijalizacije. U svakoj generaciji oni su dali jedan zamašan broj osoba koje su nekako konfigurirale naš građanski sloj.”

IMG_7477

„Recimo: stvarna obitelj Kamenar, čija je sudbina bila osnovni povod za roman, bila je prognana u Greberanec kraj Križevaca. Ja sam svoje Remenare premjestio u Turopolje, gdje sam doma.”

IMG_7480

 

 

Za roman Blato u dvorištu (2018.) Cvetnić je dobio Nagradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za najviša znanstvena i umjetnička postignuća u Republici Hrvatskoj za 2018., i to za područje književnosti.

U ime organizatora prisutne je pozdravila predsjednica Ogranka Renata Husinec, a knjigu je predstavio sam autor uz Vedrana Kukavicu, novinara i književnika.

IMG_7472

Ratko Cvetnić,  hrvatski književnik (Zagreb, 26. VI. 1957.). Studirao povijest umjetnosti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Stručni je tajnik u Zagrebačkome sportskom savezu. Književnim se radom počeo baviti potaknut iskustvom što ga je stekao u Domovinskome ratu.

Pozornost kritike i čitatelja privukao je autobiografskim zapisima Kratki izlet (1997.), u kojima je s ironijskim odmakom opisao ratnu svagdašnjicu. Objavio je i romane Polusan (2009.) i Povijest Instituta (2013.). Dvostruki je dobitnik ugledne nagrade za književnost Gjalski. Djela su mu prevedena na slovenski, poljski, njemački, engleski i nizozemski.

IMG_7483 IMG_7494 IMG_7493 IMG_7492 IMG_7491 IMG_7490 IMG_7489 IMG_7488 IMG_7487 IMG_7486 IMG_7485