Po definiciji Međunarodne organizacije rada socijalni dijalog obuhvaća sve vrste pregovora, savjetovanja ili razmjene informacija između predstavnika vlade, poslodavaca i radnika o pitanjima od zajedničkog interesa vezanima uz ekonomsku i socijalnu politiku.

Osnovni cilj socijalnog dijaloga i partnerstva je izgradnja konsenzusa glavnih sudionika u svrhu rješavanja važnih gospodarskih i socijalnih pitanja, dobrog upravljanja, jačanje socijalnog mira i stabilnosti, kao ključnih pretpostavki  gospodarskog razvoja. Temelji učinkovitog socijalnog dijaloga i partnerstva nalaze se u toleranciji i uvažavanju svih aktera u socijalnom dijalogu te spremnosti na preuzimanje obveza i odgovornosti za uspostavu najboljih mogućih uvjeta i rješenja za gospodarski rast i razvoj.

Institucionalni model suradnje Vlade, poslodavaca i sindikata u Republici Hrvatskoj uspostavljen je 21. siječnja 1994. godine stupanjem na snagu Osnovnog teksta Sporazuma o osnivanju, nadležnosti i djelovanju Gospodarsko-socijalnog vijeća. Hrvatski je sabor na sjednici održanoj 12. listopada 2007. godine donio odluku o obilježavanju 21. siječnja kao Dana socijalnog partnerstva te se navedeni dan s opravdanjem smatra začetkom tripartitnog socijalnog dijaloga u samostalnoj Republici Hrvatskoj.

Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji osnovano je 8. svibnja 2002. godine. U dvadeset godina postojanja i rada održano je 112. sjednica na kojima se redovito raspravlja o svim aktualnim temama i problemima koji utječu na gospodarstvo te život i standard građana.

GSV Međimurske županije, odnosno sva tri socijalna partnera, nastojat će i dalje pridonositi cjelokupnom razvoju Međimurske županije.

– Spremni smo raspravljati o svim temama, prijedlozima i  sugestijama. Pozivamo na suradnju sve koji žele pridonijeti našem boljem radu. Svjesni smo da se socijalni dijalog ne može nikome nametnuti te da se do napretka ne dolazi lako, niti brzo, ali je uspjeh moguć uz odgovornost, strpljiv dijalog i upornost svih socijalnih partnera – poručuju.

Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji kontinuirano se zalaže, a i dalje će se zalagati, da ne bude samo savjetodavno tijelo, već da njegove odluke imaju i obvezujući karakter prema nadležnim institucijama  ili pojedincima.

Sva tri socijalna partnera u Gospodarsko-socijalnom vijeću Međimurske županije jedinstveni su u stavu da bez socijalnog dijaloga nema napretka.