U Knjižnici i čitaonici Fran Galović u Koprivnica, danas je održana konferencija za novinare povodom međunarodne nagrade i priznanja koje je koprivnička Knjižnica dobila na natječaju organizacije Electronic Information for Libraries za svoj program Mala škola korištenja pametnih telefona za starije osobe.


Program potpore starijim osobama nazvan „Mala škola korištenja pametnih telefona za starije osobe“ namijenjena je osobama koje se slabije služe novim tehnologijama – točnije pametnim telefonima.

Koprivnička knjižnica javnim je pozivima za volontiranje izazvala interes lokalne javnosti, a među njima i učenika tada prvog razreda gimnazije Nevena Lukića, koji je u razgovoru s knjižničarom Petrom Lukačićem došao do ideje da starijim osobama pokaže osnove korištenja pametnih telefona. Njemu su se pridružili i drugi volonteri koji svakog petka od 15 sati u Knjižnici pružaju besplatne individualne poduke starijima kako se u svakodnevnom životu mogu služiti internetom i pametnim telefonima.

– Ova nagrada ima cilj istaknuti doprinos knjižnica boljitku zajednice. Knjižnice danas svojim građanima mogu ponuditi čitav spektar raznolikih sadržaja, a cilj ove nagrade je upravo isticanje toga. Dobivanjem ovog priznanja koprivnička knjižnica osim nagrade dobiva i jedan veliki publicitet – naglasila je Dijana Sabolović Krajina.


Dodala je kako se nagrada sastoji od priznanja, trofeja i novčanog iznosa od 1500 dolara, koje će koprivnička knjižnica utrošiti na razvijanje mobilne aplikacije za bolje povezivanje sa svojim korisnicima.

Petar Lukačić jedan od idejnih pokretača projekta pohvalio je volontere, te naglasio kako svaki petak odvajaju svoje vrijeme ne bi li pomogli svojim sugrađanima.


– Knjižnica je tu samo jedan most koji spaja, vrijedne volontere i starije osobe kojima je potrebna njihova pomoć. Tako da i ovim putem pozivam sve kojima treba ovakva usluga da se jave u knjižnicu te da im se omogući besplatna edukacija – kazao je. Na njega se nadovezao Neven Lukić koji je rekao kako volonteri dolaze u Knjižnicu svaki petak te volontiraju po sati i pol, odnosno svakoj osobi posvete po pola sata. Volontiraju jedan na jedan, odnosno individualno kako bi svakoj osobi mogli najbolje pomoći.

– Moja generacija je odrasla uz mobitele, te se svi znamo služiti njima, dok je starijim osobama pomažemo kako se koristiti pametnim telefonima. Većinom na radionice dolazi po troje, četvero polaznika. Drago mi je da naše volontiranje je prepoznato, ovom nagradom ali i od strane korisnika koji dolaze i koje podučavamo – naglasio je.


Dodao je kako se nada da će ovime potaknuti i druge mlade da se uključe u volontiranje.

– Jako sam sretna da ovako nešto postoji. Kada sam čula za ovu radionicu, odmah sam se javila u knjižnicu kako bi naučila se služiti svojim pametnim mobitelom. Volonteri su mi objasnili jako puno toga, kao se lužiti mobitelom. Moja djeca nemaju vremena za mene, a ja nikad nisam radila s mobitelima i kompjuterima tako da mi je ova pomoć volontera bila zlata vrijedna – istaknula je Olgica Vratić korisnica usluge.


Dodala je kako osim slanja poruka, redovno koristi i Facebook, Instagram, ali i ostale aplikacije na pametnom mobitelu, te zaključila kako to nikada ne bi znala da nije bilo ove radionice.
Ovim programom prošlo je oko 40 osoba, a prijave za tečaj i dalje se primaju.

vš/prigorski.hr