Ministar gospodarstva Davor Filipović rekao je u četvrtak da ga HEP ni u jednom dopisu nije obavijestio da će se plin prodavati na način kako se prodavao, a predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić poručio da HEP nema utjecaja na prodaju plina.

Ministar i čelnik HEP-a to su rekli na tematskoj sjednici Odbora za gospodarstvo koja je sazvana na inicijativu saborske oporbe kako bi se razjasnila najnovija plinska afera oko prodaje plina ispod cijene a zbog čega su navodno nastali višemilijunski gubici.

Navodeći kronologiju dopisa koji su do njega stizali iz HEP od veljače do lipnja ove godine, ministar Filipović je rekao : “Nitko ni u jednom trenutku mene ni potpredsjednika Vlade ni premijera nije obavijestio da plin ide u sustav i ovako prodaje a čim smo dobili informaciju smo promptno reagirali”.

Filipović je naglasio i kako su dopisi u dijelu medija pogrešno interpretirani, te da se „digla drama, sve u cilju brutalnog napada na Vladu, premijera i njega osobno”.

U dopisu iz siječnja HEP je tražio osiguravanje dodatnih sredstva za plaćanje plina INA-i koji je višak i stavlja se u skladište Okoli, u veljači HEP je tražio da se produlji korištenje skladišnih kapaciteta u Okoliju, a u dopisu iz ožujka HEP govori o viškovima plina koji ide u skladište Okoli, naveo je Filipović. „Prezentira se tablica s viškovima, ali i manjkovima i nigdje se ne govori o prodaji”, rekao je.

U travnju, nastavio je, HEP u dopisu obavještava da će po zapunjavanju skladišta višak plina koristiti za vlastite potrebe ili prodaju na domaćem ili stranom tržištu ako im on ne naloži drugačije.

„S obzirom na to da je po meni bilo logično da ga koriste za vlastitu potrošnju, ja sam zadovoljan s onim što su mi predložili, nakon toga ne dobivam nikakvu obavijest da će se raditi nešto drugačije”, kazao je Filipović.

Zatim 29. lipnja HROTE dopisom signalizira da se višak plina ostavlja u sustavu i da ga HEP prodaje po cijenama koje su se spominjale u medijima, nakon čega sam o svemu obavijestio potpredsjednika Vlade Olega Butkovića, kasnije i premijera te je Vlada odmah sljedeći tjedan izmijenila uredbu prema kojoj je HEP morao kupovati sav plin od INA-e proizveden u Hrvatskoj, tvrdi Filipović.

Barbarić: HEP nije mogao utjecati na cijene, ali je poduzimao mjere u maniri dobrog gospodara

Predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić rekao je, iznoseći kronologiju kako je došlo do viškova plina, naglasivši da HEP nema utjecaj na prodaju viškova niti je mogao utjecati na cijene.

“Viškovi su riješeni u jasnom i transparentnom procesu na koji HEP nema utjecaja”, naglasio je.

Slijedom vladine uredbe, pojasnio je, HEP nije mogao ni na koji drugi način zbrinuti viškove po zapunjenju skladišta nego ga ostaviti u transportnom sustavu.

„Trgovanje plinom je izrazito kompleksan posao, dinamičan je odnos ponude i potražnje koji ponekad može dovesti i do stvaranja gubitaka”, poručio je Barbarić, navodeći kako se gubici ne događaju samo u Hrvatskoj i ne samo na plinskom tržištu.

Istaknuo je i kako je HEP redovito izvještavao o zapunjenosti skladišta i mogućim viškovima, kao i da je u maniri dobrog gospodara poduzeo sve mjere kako bi spriječio negativni financijski učinak na poslovanje.

Barbarić je kazao i da se očito stvorila percepcija krize a HEP itekako zna što je kriza, te da je u svakoj krizi pokazao da vodi računa o građanima, za vrijeme pandemije, potresa i energetske krize.

Potpredsjednica Odbora za gospodarstvo Anka Mrak Taritaš (GLAS) na početku sjednice ocijenila je da je cijeli posao odrađen na način da bi bilo bolje da je postupcima rukovodila umjetna inteligencija.

„Nismo stručnjaci za plinski biznis ali jesmo za zdravi razlog”, poručila je i dodala da Ministarstvo gospodarstva i HEP dijeli jedna tramvajska stanica ili jedan telefonski poziv.

Arsen Bauk (SDP) situaciju je usporedio sa stripom Alan Ford. „Vlada podsjeća na grupu TNT , netko iz HEP-a je sir Oliver – imam plin, cijena sitnica, premijer podsjeća na Broj 1, a Filipović je poput Alana Forda – tko spava, nije budan. Vrhunac je Bačić u stilu Grunfa – tko izgubi dobitak, dobije gubitak”, rekao je .