Pekinško Sveučilište za jezike i kulturu (BLCU) svake godine, početkom svibnja, organizira Festival kultura na kojem se predstavljaju zemlje iz kojih dolaze polaznici njihovih studijskih programa, a hrvatski su studenti promovirajući svoju zemlju dijelili i licatarska srca, lavandu i čokoladu.

Ova praksa je uobičajena za većinu sveučilišta u kineskoj prijestolnici na kojima studiraju stranci, no s obzirom na to da BLCU broji najveći broj studenata iz inozemstva njegovo izdanje smatra se najvažnijim.

Na 13. po redu izdanju predstavilo se preko 90 država iz cijelog svijeta, a Hrvatsku je predstavljalo troje studenata – Valentina Renard i Marta Mikša koje već tri godine tamo studiraju, a u pomoć im je priskočio i kolega Vanja Perčulija s pekinškog Sveučilišta za znanost i tehnologiju te dvije studentice iz Kine koje su na ovoj manifestaciji sudjelovale kao volonterke.

Studenti su dijelili prospekte i fotografije hrvatskih turističkih bisera te vrećice lavande i druge sitnice kao prigodne suvenire.

“Osim toga oraganizirali smo i nagradnu igru, odnosno posjetitelji su morali odgovarati na različita pitanja, primjerice na kojem se kontinentu nalazi Hrvatska i koji se jezik tamo priča,” rekla je Valentina Renard.

“Ukoliko bi točno odgovorili, nagradili bismo ih čokoladicom iz Hrvatske,” nadovezala se Marta Mikša.

Nagradna igra nije bila jedino u čemu su posjetitelji, mahom Kinezi, sudjelovali. Svaki od njih, koji je došao na tu manifestaciju, na ulazu bi dobio “festivalsku putovnicu”. Na svakom štandu trebali su skupiti pečat zemlje u koju “dolaze”. No, ni oni se nisu davali tek tako te su se također trebali zaslužiti odgovorima na postavljena pitanja.

No, pitanja nije manjkalo ni kod posjetitelja.

“Zapitkivali su i oni nas dosta o Hrvatskoj. Mnogi od njih su prvo pitali – gdje se nalazi. Onda bismo im mi objasnili i pokazali fotografije. Tada bi nastalo opće divljenje moru, prirodi, gradovima,” ispričala je Renard.

“Na to su se naravno odmah nadovezivala pitanja o cijeni zrakoplovnih karata, jesmo li dio EU, Schengena i kakva je viza potrebna,” dodala je Mikša čiji su roditelji, kao i oni njezine kolegice, pomogli da se prikupi što više promotivnog materijala u Hrvatskoj, a pomoglo je i Veleposlanstvo RH u Pekingu.

Njih su dvije također pomogle organizirati rad sličnog štanda koji je prije nekoliko tjedana bio postavljen u sklopu Dana svjetske kulture koji se održavao na Sveučilištu za znanost i tehnologiju. Mikša je posjetiteljima crtala “kockice” i šahovnice po rukama, dok im je Renard plela pletenice koje su simbolizirale priču u hrvatskom pleteru.

“Ne biste vjerovali koliki je bio red za te pletenice,” istaknula je.

Na toj manifestaciji predstavilo se ukupno 60 zemalja iz Europe, Azije, Afrike, Južne Amerike i Oceanije. Zahvaljujući inovativnosti i entuzijastičnom pristupu studenata – hrvatski štandovi su na obje manifestacije privukli veliki broj kineskih studenata i posjetitelja.

(Hina)

fah