Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac u četvrtak je dodijelila ugovore za 16 projekata izgradnje ili obnove javne posjetiteljske te infrastrukture aktivnog i lječilišnog i wellness turizma, ukupne vrijednosti 106,4 milijuna eura, koji su većinom na kontinentu i pridonose cjelogodišnjem i održivom turizmu.

Riječ je bespovratnim sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) za poziv “Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti”, namijenjenima za ulaganja u javnu turističku infrastrukturu, čija je važnost istaknuta i u Strategiji razvoja održivog turizma do 2030. godine.

“Ova su ulaganja usmjerena na razvoj, prilagodbu te zelenu i digitalnu tranziciju javne turističke infrastrukture“, rekla je ministrica na svečanosti dodjele ugovora, dodajući da su ulaganja usmjerena na slabije razvijena turistička područja i kontinent, uz uvažavanje indeksa turističke razvijenosti.

U tim će se područjima graditi nova i prilagoditi postojeća javna turističke infrastruktura, dok su u područjima s najvišim indeksom turističke razvijenosti ulaganja usmjerena na prilagodbu postojeće javne turističke infrastrukture.

Odabrani projekti za ulaganja većinom u kontinentalnom dijelu zemlje

Ugovori su za bespovratna sredstva dodijeljeni za rekonstrukciju dvorca Inkey u funkciji razvoja wellness turizma, unapređenje smještajnih kapaciteta i infrastrukture Specijalne bolnice Naftalan u funkciji razvoja zdravstvenog turizma (Welltur Naftalan), rekonstrukciju zgrade Fontana u Toplicama Lipik u hotel u funkciji zdravstvenog turizma, poboljšanje kvalitete postojećih i uvođenje novih usluga u zdravstvenom turizmu Specijalne bolnice ortopedije Biograda na moru te za ulaganje u modernizaciju smještajnih kapaciteta Thalassotherapie Crikvenica s ciljem razvoja lječilišnog i wellness turizma.

Ugovore su dobili i predstavnici projekta revitalizacije lječilišnog centra Veli Lošinj kroz digitalnu i zelenu tranziciju, unapređenje ponude lječilišnog i wellness turizma Daruvarskih toplica kroz razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti, bazenski kompleks u Velikom Korenovu Terme Bjelovar, rekonstrukcija i prenamjena Dvorca Feštetić u interpretacijski centar, Interpretacijski centar Bolenov dravski put te Interpretacijski centar Palača međimurske popevke.

Tu su još i projekti ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti na području općine Velika Ludina s ciljem doprinosa regionalnoj diversifikaciji i specijalizaciji, razvoj infrastrukture aktivnog turizma u općini Rovišće, Sportsko rekreacijski centar općine Nijemci, projekt Vrata Papuka i revitalizacija planinarsko-posjetiteljske infrastrukture Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje.

Brnjac: Hrvatska će biti izvrsna destinacija zdravstvenog turizma

“Svi odabrani projekti morali su zadovoljiti visoke kriterije prihvatljivosti, posebice u dijelu koji se odnosi na održivi razvoj, zaštitu okoliša i prirode. Ulaganja se odnose i na postizanje više razine energetske učinkovitosti, obnovljive izvore energije, uvođenje zelenih tehnologija i poslovnih modela koje doprinose zelenoj tranziciji, smanjenju utroška energije i vode, smanjenje nastanka otpada i slično”, poručila je Brnjac.

Ocijenila je i da se Hrvatska može istaknuti u EU, ali i šire kroz razvoj zdravstvenog i aktivnog turizma, u čemu može biti i izvrsna, jer za to ima sve preduvjete, a naglasila je i da ju “veseli što će to doprinijeti i kvaliteti života sugrađana, boljim uvjetima rada za djelatnike u specijalnim bolnicama kojima je namijenjen najveći dio sredstava, ali i razvoju regija te otvaranju novih radnih mjesta”.

Kazala je i da su sredstva za projekte zdravstvenog turizma osim iz NPOO-a osigurana i dodatno odlukom Vlade iz državnog proračuna, te da su sveukupno za turizma osigurali ogromna sredstva, a i najviše do sada primjerice za parkove prirode Žumberak i Papuk.

Čestitala je svima, uz poruku da je “ovo ključni trenutak za kontinentalni, ali i ukupni turizam, te kruna reforme turizma nakon strategije održivog razvoja i novog Zakona o turizmu i rekordna osigurana sredstava za ulaganja od 1,3 milijarde eura do 2030. godine.

S njom je na dodjeli bio i ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) Dragan Jelić, koji je zahvalio i čestitao svima na odličnim projektima, te za Hinu rekao da će sredstva moći dobiti i akontacijom kada krenu s poslom odnosno javnom nabavom, a poslije i ostalo. Rok izvedbe je do kraja 2025., odnosno s produljenim rokom do oko polovice 2026., kazao je Jelić.

Iznio je i podatak da SAFU trenutno ima potpisanih 370 ugovora iz NPOO-a vrijednih 1,3 milijarde eura.

WhatsApp_Slika_2024-03-28_u_14.52.31_2dabfa3b_1024x1024-equal

Svečanosti su prisustvovali župan Darko Koren, načelnik općine Gola Stjepan Milinković i pročelnik Darko Masnec s obzirom da u Koprivničko-križevačku županiju stižu bespovratna sredstva za dva značajna projekta – rekonstrukciju dvorca Inkey (ukupne vrijednosti 12,9 milijuna eura, od čega je 10,1 milijuna eura bespovratnih sredstava) te Interpretacijskog centra „Bolenov dravski put“  kojim će se obnoviti i opremiti stara zgrada župnog dvora u Goli i izgraditi  riječna marina na rijeci Dravi (ukupna vrijednosti projekta  3.5 milijuna eura od čega je 2,9 milijuna eura bespovratnih sredstava).

Uime dobitnika sredstava obratio se župan Koren koji je zahvalio Vladi RH i Ministarstvu turizma i sporta što su prepoznali važnost projekata za naš kraj te  PORA Regionalnoj razvojnoj agenciji koja je  pripremala projektno-tehničku dokumentaciju.

„Ovih 13 milijuna eura bespovratnih sredstava koja samo osigurali za ova dva projekta u Koprivničko-križevačkoj županiji ogroman su vjetar u leđa koja će pomoći ne samo u realizaciji projekata već i dodatnom razvoju turističke ponude na našem području“, poručio je župan te čestitao i ostalim dobitnicima.