Ugovor o osnivanju i radu Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Đakovu, kao pete znanstvenoistraživačke jedinice Hrvatske akademije na području Slavonije potpisan je u utorak u palači Hrvatske akademije znanosti i umjetnost (HAZU).

Predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić ocijenio je osnivanje Zavoda u Đakovu važnim događajem u povijesti Akademije, svojevrsnim dugom prema njihovu utemeljitelju, đakovačkom i srijemskom biskupu Josipu Jurju Strossmayeru, ali i prema cijelom tom kraju i narodu.

“Otvaranjem petog zavoda u Slavoniji Akademija pokazuje svoju osnovnu misiju da djeluje na područjima koja su u određenom trenutku i smatraju se strateški važnima. Prema svim pokazateljima Slavonija je najbogatiji dio Hrvatske, a danas možda i u najlošijem položaju što je Akademija prepoznala”, rekao je Kusić.

Dodao je kako je Strossmayer bio vizionar koji je shvaćao kako su umjetnost i kultura važni za identitet, zbog čega je unatoč oponentima osnivao kulturne i umjetničke institucije. “Sve te institucije postoje i danas, nadživjele su sva vremena i dokaz su da je bio u pravu”, istaknuo je.

Podsjetio je kako je Strossmayer kao najveći ondašnji mecena govorio ‘od naroda sam dobio, narodu vraćam’, sav je svoj imetak uložio je velike projekte, stvorivši ih ‘na slavonskim šumama’.

Kusić je izrazio želju da đakovački zavod postane žarište znanstveno-istraživačkog rada, s obzirom na to da u tom dijelu Slavonije ima “jako puno umjetničkog i drugog blaga koje treba afirmirati i proučavati.”

Uz Kusića, Ugovor su potpisali đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić, osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić, brodsko-posavski župan Danijel Marušić, gradonačelnik Đakova Zoran Vinković i gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara.

Zahvalivši predstavnicima HAZU-a i lokalne vlasti, nadbiskup Hranić izrazio je zadovoljstvo što je postignuto suglasje u dogovoru oko tog projekta. “Vjerujem da će Zavod opravdati svoje postojanje i što je ta suradnja pokazala koliko se puno može postići kada smo složni i jedinstveni”, istaknuo je.

Novi će zavod raditi na promicanju znanstvene djelatnosti i umjetničkog stvaralaštva u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji te županijama i gradovima osnivačima, a znanstvena i stručna istraživanja osobito će se odnositi na područja teologije, crkvene povijesti i aktualnih društvenih pitanja. Sjedište će mu biti u zgradi Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice u Đakovu.

S ciljem osiguravanja znanstveno-istraživačkog rada na cijelom području Hrvatske, a ne samo u metropoli, Akademija u svom sastavu ima 14 zavoda izvan Zagreba, od Cavtata do Varaždina.

(Hina)

fah