O stanju vjerskih objekata na potresom stradalom području bilo je, među ostalim, riječi u utorak, u sisačkom Biskupijskom ordinarijatu na sjednici Zagrebačke crkvene pokrajine kojoj je predsjedao zagrebački nadbiskup i metropolit kardinal Josip Bozanić.

Kako je uvodno rekao kardinal Bozanić, upravo su goleme štete od potresa na području Sisačke biskupije bile razlog da se sjednica Metropolije umjesto u Varaždinu, gdje su se obično održavale, ovaj put održi u Sisku.

“Na ovaj smo način nastojali iskazati bliskost ne samo s biskupom i svećenicima već sa svim vjernicima i građanima Banovine koji su stradali, dok molimo za pokoj duša onih koji su po potresu prešli iz ovog života u onaj život”, rako je Bozanić.

Teško je, dodao je, odgovoriti koje je zlo veće “ali sigurno je najveće ono koje vapi prema Bogu, koje niječe Boga, koje se bori protiv Boga i želi ljude podijeliti, a znamo da je gospodar i otac podjela đavao”. “I gdje god se u društvu događa svađa i izaziva napetost i neprijateljstvo, sigurno je na djelu otac diobe đavao, sotona. A Bog je onaj koji spašava, koji pomaže i ljubi čovjeka u svakoj prigodi”, naglasio je kardinal Bozanić.

Dodao je i kako postoji “jedna suptilna borba protiv Boga, kad se napada one koji žele svjedočiti svoju vjeru u Boga, kada se neke osobe želi diskreditirati zbog toga što svjedoče da su vjernici ili žele sudjelovati na vjerskim obredima, onako kako to vjernicima i pripada”.

“A to se događa u Hrvatskoj i našem središnjem gradu. Moramo biti svjesni da smo i danas svjedoci jednog suptilnog napada protiv vjernika. To je napad možda manje protiv predstavnika Crkve, a više protiv vjernika na raznim službama. I nakon potresa možemo postaviti pitanje što to Bog od nas želi, kakav nam to znak daje, a s druge strane moramo biti svjesni da nakon potresa mi ne možemo otkloniti ono što je porušeno, ne možemo vratiti prošlost, već moramo gledati u budućnost”, poručio je kardinal Bozanić.

Biskupe šest biskupija pozdravio je sisački biskup Vlado Košić koji ih je upoznao s posljedicama razornog potresa ali i golemoj pomoći iz zemlje i inozemstva te djelovanju Caritasa i pomoći Hrvatske biskupske konferencije. Uvjeren je, kaže, da ćemo iz ove katastrofe izaći jači i čvršći.

Podsjetio je kako od 63 župne crkve njih 31 nije u funkciji. Budući da je nepoznato koliko će dugo trajati obnova ili izgradnja novih crkava, za bogoslužje se koriste drugi prostori a već je naručeno 12 montažnih dvorana za vjerske službe. Kako je rekao biskup Košić, ponegdje se svete mise održavaju i na otvorenom, a neki župnici čak žive u kontejnerima.

 

(Hina)