Na 29. obljetnicu raketiranja Zagreba, u četvrtak su ispred Spomen ploče za stradale civile na Trgu svibanjskih žrtava 1995. vijenac položili članovi Udruge hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata i gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Time su odali počast civilima stradalim prilikom raketiranja Zagreba 2. i 3. svibnja 1995.

U raketiranju je poginulo sedam građana, a preko 200 ih je ranjeno, što je bila odmazda pobunjenih Srba za gubitak okupiranih dijelova zapadne Slavonije u Vojno-redarstvenoj akciji “Bljesak”,

Tih dana s tugom su se prisjetile predstavnice Udruge hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata grada Zagreba i Zagrebačke županije, koje su prilikom raketiranja i same stradale.

Predsjednica Udruge Ljeposava Barta ispričala je da je nastradala u zgradi MUP-a u kojem je radila dok je članica Udruge Biserka Marchioli stradala u Petrinjskoj ulici gdje je službeno bila na terenu.

“Invalid sam 70 posto i to je nešto što čovjek ne može nikako ni zaboraviti ni preboljeti, makar je ovaj gospodin iz Srbije osuđen mislim da nikada to ne može pokriti ono što je učinio – tih sedam mrtvih taj dan i preko dvije stotine ranjenih”, rekla je Marchioli.

Počast stradalim civilima odao je i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, ističući da je to tužna obljetnica za Zagreb.

Po tom strašnom događaju, dodao je Tomašević nazvan je i Trg svibanjskih žrtava 1995. u čijoj je blizini, u Draškovićevoj i Vlaškoj ulici palo najviše “zvončića” na današnji dan prije 29 godina.

“Na nama je i na drugim generacijama Zagrepčana da se uvijek sjećamo na današnji dan tog strašnog ratnog zločina kako se on više nikada ne bi ponovio”, poručio je Tomašević.

Zahvalio je Udruzi što zajedno s njima iz Grada, svake godine dolaze na Trg svibanjskih žrtava 1995. kako  bi podsjetili na taj ratni zločin.

Raketiranje se dogodilo u znak odmazde za gubitak okupiranih dijelova zapadne Slavonije u vojno-redarstvenoj akciji “Bljesak”, a vojska pobunjenih Srba je raketnim sustavom “Orkan” s kazetnim punjenjem, zabranjenim međunarodnim konvencijama, raketirala civilne ciljeve, samo središte Zagreba, Siska, Karlovca i Jastrebarskog.

Jedan od vođa srpskih pobunjenika Milan Martić svoju je odgovornost javno priznao u Kninu, a još ranije, u veljači 1995., poručivao je kako ih nitko ne može spriječiti da tuku po Zagrebu, Osijeku, Vinkovcima, Zadru, Karlovcu, Splitu i drugim gradovima. Drugog dana napada na televiziji je izjavio da je naredio granatiranje Zagreba.

Haaški sud osudio je Martića na 35 godina zatvora. Proglašen je odgovornim i za zapovijedanje napada raketama na Zagreb.