Bez Gordane Buljan Flander nije bilo ni jedne priče o zaštiti djece. U posljednjih dvadeset godina dala je stotinu izjava i intervjua. Kamere su je pratile u stopu, njezino mišljenje se cijenilo, a u javnosti je ova psihologinja simbol borbe za prava djece. Govorila je o zlostavljaju, o njihovom mentalnom zdravlju i na red prozvale druge, pišu vijesti.hr

Javnost ju je upoznala 2002. kada je Poliklinika osnovana pod palicom Milana Bandića. Devetnaest godina Buljan Flander je na njezinom čelu i nitko njezin rad očito nije propitkivao. Glavni cilj Klinike je pomoć djeci, a kod Flander se educiraju i državni službenici: policajci, socijalni skrbnici, suci. Klinika je bila njezina, a javno ju je nazivala svojim djetetom. Bila je bliska suradnica Lane Peto Kujundžić.

Gordana Buljan Flander

Davorin Visnjic/PIXSELL

“Jedna od začetnica saslušanja djece izvan suda na način da dijete čim manje bude ponovno viktimizirano, u Poliklinici sa stručnim osobama i psiholozima koji su bili educirani u Poliklinici. Ne treba se dizati hajka, niti pojedinačni slučaj iznositi u javnosti i iz njega zaključivati o nečemu”, smatra Peto Kujundžić.

Psihologinja Buljan Flander je redovita profesorica na Hrvatskim studijima te izvanredna na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Predavačica je i predsjednica Akademskog savjeta visokog učilišta Bernays. Stalna sudska vještakinja. Međunarodno je priznata stručnjakinja i osnivačica Hrabrog telefona.

Javno nitko nikada nije osporavao njezi rad. Prva je to učinila Severina. U intervjuu za H-alter pjevačica detaljno opisuje susrete s ravnateljicom Poliklinike. Njihov prvi susret bio je korektan, a onda je sve pošlo po krivu jer je Severina doznala da otac dijete vodi u kliniku kod Flander bez odobrenja pjevačice.