Hrvatski sabor u četvrtak će raspravljati o izmjena zakona o tržištu kapitala i o reviziji te o prijedlogu novog zakona o računovodstvu, kojima će se u domaće zakonodavstvo prenijeti odredbe europske direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD).

Ta tzv. CSRD direktiva stupila je na snagu 5. siječnja 2023., a u nacionalno ju je zakonodavstvo potrebno prenijeti do 6. srpnja ove godine.

Cilj joj je osigurati odgovarajuće javno dostupne informacije o tome kako rizici o održivosti (kao što su klimatske promjene ili ljudska prava) utječu na poslovanje poduzetnika, ali i kako bi poslovanje poduzetnika bilo transparentno iskazano, u pogledu utjecaja poslovanja na društvo i okoliš.

Stoga će trgovačka društva uskoro morati objavljivati detaljne informacije o pitanjima održivosti, čime će se povećati njihova odgovornost, spriječiti razlike u standardima održivosti i olakšati prelazak na održivo gospodarstvo.

Osim obveznika koji već dosad izvještavaju u skladu s važećim zakonom, izvještavanje o održivosti obuhvatit će i sve velike poduzetnike te male i srednje poduzetnike čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište u okviru Europske unije.

Prvi izvještaji o održivosti će se sastavljati u 2025. godini za 2024., a onda će se svake godine kasnije još povećavati obuhvat.

Izvještaji će biti sastavni dio izvještavanja poslovodstva i bit će iskazani u jedinstvenom elektroničkom formatu (XBRL format), kako bi bili strojno čitljivi. Također, izvještavanje o održivosti će se standardizirati, na način da će biti sastavljani temeljem europskih standarda o izvještavanju. Isto tako, to će izvještavanje biti podložno i provjerama, koje će obavljati revizorska društva.

Radi se o proširenju obveze za jedan manji dio poduzetnika, no oni će od toga imati i koristi, s obzirom na to da će dobiti alat koji će im biti osnova za bolji i kvalitetniji dijalog s dionicima, prvenstveno s financijskim sektorom i financijskim institucijama, objasnio je nedavno ministar financija Marko Primorac.

Očekuje se da će upravo financijski sektor imati ključnu ulogu u procesu tranzicije prema održivom gospodarstvu, i to kroz aktivno usmjeravanje kapitala prema održivim ekonomskim aktivnostima.