Besplatni udžbenici za križevačke osnovnoškolce ispucani zajedno s vatrometom

U Križevcima je prvi nastavni dan, radi proslave svetkovine sv. Marka Križevčanina 7. rujna,  započeo u utorak 8. rujna. Nakon ljetnjeg odmora započele su nove obveze za roditelje i djecu, ali i financijske obveze, što zbog redovitih troškova, što zbog toga što djeca u današnje vrijeme imaju brojnije želje i zahtjeve nego što je to bilo u vrijeme školovanja njihovih roditelja.
Veliki broj roditelja zajedno sa svojom djecom odlazi iz domovine trbuhom za kruhom ili na rad u inozemstvo odlazi jedan od roditelja kako bi mogao djeci priuštiti najosnovnije životne potrebe i omogućiti im školovanje i bezbrižno djetinjstvo.

Većina roditelja koja ostaje raditi na križevačkom području ili putuje na posao u susjedne gradove teško krpajući kraj s krajem. Političari postoje da bi služili narodu, a ne da bi služili sebi i svojim bližnjima. Križevačkim roditeljima puno bi značila pomoć križevačke lokalne vlasti u sufinanciranju udžbenika za osnovnoškolce, ali prioriteti u Gradu ispod Kalnika su malo drugačiji.

Sufinanciranje ili potpuno financiranje udžbenika za osnovnoškolce uvedeno je u više susjednih županija, gradova i općina, pa i u lijepom dijelu Koprivničko-križevačke županije.
Koprivnica je otišla nekoliko koraka unaprijed u odnosu na prošlu godinu jer iz gradskog proračuna za sufinanciranje udžbenika izdvojila 800 tisuća kuna, što je povećanje za 100 tisuća kuna u odnosu na lani, a zbog uspjele suradnje s koprivničkim poduzećima u Koprivnici će osnovnoškolci imati i besplatne bilježnice.
U Đurđevcu, najmanjem gradu u županiji, gradsko vodstvo osiguralo je besplatne udžbenike za sve polaznike prvih razreda, a učenicima viših razreda osiguran je novačni iznos u visini od 300 kuna za radne bilježnice.

A u Križevcima, što je s Križevcima?

Čelni ljudi Križevaca preko svojih su stranačkih tijela objavili proglas u medijima kako bi svim osnovnoškolcima udžbenike besplatno trebala osigurati država. Zatim su javili medijima kako će Grad Križevci osigurati sredstva za udžbenike za 59-ero djece slabijega socijalnog statusa.
Na sjednicama križevačkoga Gradskog vijeća često se raspravljalo o određivanju prioriteta i o tome da bi besplatni udžbenici za križevačke osnovnoškolce trebali biti besplatni. Odgovori su često išli u smjeru kako novca nema, da se proračun slabo puni, da nas je pogodila svjetska kriza i slične otrcane političke floskule.

Ali, za divno čudo, novca je bilo za vatromet i novca će za vatromet uvijek biti! Gradski oci revoltirani upitima oporbe o vatrometu odlučili su u ovoj godini još povećati „vatrometni novogodišnji proračun“ za tisuću kuna.
Križevci tako postaju grad vatrometa, jer se rakete u zrak ispaljuju na Dan grada, na Križevačkom velikom spravišču i za Novu godinu. Da ne ispadne da nisam ljubitelj vatrometa.

Štoviše, volim s djecom pogledati kako se nebo pomoću raketa obasjava noću i to čak nekoliko minuta, ali sam ipak razmišljanja da vatromete treba ispucavati tada kada bude novca za važnije projekte i programe i kada u gradskoj blagajni ostane viška novca za luksuz.
Mnogi će reći da nekoliko desetaka tisuća kuna ispaljeno za vatromet nije dovoljno za sufinanciranje udžbenika, ali ostaje činjenica da novca u gradskom proračunu ima.

K tome se i gradski čelnici hvale da je ove godine križevački proračun najveći u povijesti grada. Novca, dakle, ima, samo je krivo raspoređen, a u tom istom proračunu ima još puno vatrometa koje bi trebalo preusmjeriti na sadržaje koji bi povećali broj zaposlenih, pokrenuli gospodarstvo i turizam.

Koprivnica i Đurđevac održavaju vatromet na nekim svojim manifestacijama, ali postavili su drugačije prioritete i maksimalno su se potrudili pomoći roditeljima osnovnoškolaca. U Križevcima roditeljima ostaje nada da na križevačkom glavnom trgu neće biti magle kao što je ima u gradskom proračunu kako bi dobro vidjeli novogodišnji vatromet, a sve će biti praćeno ohrabrujućim riječima lokalnih političkih šefova i taktovima otplatnih rata za udžbenike koje će roditelji otplaćivati moguće i do Dana grada u travnju 2016.

prigorski.hr/Željko Picig