Polaganjem temeljnog kamena u Čakovcu je u petak službeno označen početak radova na izgradnji Regionalnog edukacijsko- rehabilitacijskog centra RERC-a, vrijednog 16,5 milijuna eura, a svečanosti su nazočili premijer Andrej Plenković i ministar Radovan Fuchs.

Novi centar pružat će uslugu boravka za osobe s invaliditetom, usluge rane razvojne podrške djeci s poteškoćama u razvoju te psihosocijalnu podršku, a osim novih prostora Centra za odgoj i obrazovanje, imati će i prostorije, radionice i dvorane za provođenje dodatnih aktivnosti usmjerenih prema osobama s teškoćama.

Premijer Plenković istaknuo je da će se projekt financirati nacionalnim i sredstvima poreznih obveznika, kroz državni proračun, kroz Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Ministarstvo rada, kao i sredstvima Međimurske županije i Grada Čakovca.

Istaknuo je da današnje događanje želi staviti u širi kontekst, odnosno povezati s dva zakona koja je Vlada u četvrtak prihvatila i uputila u Hrvatski sabor.

„Jedan o inkluzivnom dodatku, vrlo važan zakon koji će pomoći brojnim osobama s invaliditetom u Hrvatskoj, osobito onima s najtežim oblicima, njih 155 tisuća, gdje postojeća financijska sredstva dižemo s 240 milijuna na 511 milijuna godišnje, gdje četiri naknade fuzioniramo u jednu”, naglasio je Plenković.

Drugi važan zakon je Zakon o dječjem doplatku, dodao je.

„Povećavamo iznos dosadašnjih sredstava koji su bili oko 180 milijuna eura za dodatnih 90 milijuna eura i povećavamo broj obitelji, dakle, korisnika dječjeg doplatka s oko 120 tisuća na 250 tisuća, a broj djece s 240 na više od 500 tisuća djece koja će imati pravo na dječji doplatak”, kazao je premijer dodajući da su “ovo vremena dosad nezabilježenih investicija u obrazovnu infrastrukturu” te da će se više od 2,5 milijarde eura uložiti u izgradnju vrtića, škola i dvorana.

Posavec: Kroz RERC pokazujemo snagu zajednice

Međimurski župan Matija Posavec rekao je da je RERC najbolji i najslikovitiji primjer kako pokazati snagu zajednice kroz humane i lijepe projekte.

„I ovaj projekt je izraz brige da našoj djeci i mladima omogućimo najbolje obrazovanje. U Međimurju se u ovome trenutku gradi ili dograđuje 19 vrtića diljem naših općina i gradova, imamo još 1.008 djece koja su izvan obuhvata vrtića. Prijavili smo 17 projekata u obrazovanju u osnovnim školama za jednosmjensku nastavu, jedino u Međimurju naša vrtićka djeca kojima je to potrebno imaju osigurane i financirane osobne asistente”, izjavio je župan.

Gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini kazala je da se izgradnjom nove škole pokazuje da je i Gradu Čakovcu i Međimurskoj županiji i Republici Hrvatskoj stalo do dobrobiti osoba s teškoćama i njihovog uključivanja u društvo.

„Djeca s teškoćama s područja cijelog Međimurja su ona zbog kojih gradimo novu školu i prostore koji će omogućiti da u izvannastavnim aktivnostima stječu nove vještine te pod stručnim vodstvom razvijaju svoje potencijale”, rekla je Cividini.

Ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec, Dragica Benčik istaknula je da je osobama s teškoćama u razvoju potrebno mnogo toga te da će ih novi prostori primjereni za 21. stoljeće osnažiti u ostvarenju njihovih punih potencijala.