Danas je u Vrbovcu održana komemorativna svečanost u povodu 347. obljetnice pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu. Tom prigodom pored kule-ostatka starog grada Vrbovca, položeni su vijenci u znak sjećanja na pogubljene hrvatske mučenike.

Vijence su položili gradonačelnik grada Vrbovca Denis Kralj i predsjednik Gradskog vijeća Dean Jaić, te Sanja Prijatelj, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta.

Grof Petar Zrinski- hrvatski ban, rođen je u Vrbovcu 6. lipnja 1621. na što su Vrbovčani posebno ponosni.
O životnom putu, Petra Zrinskog govorila je Sanja Prijatelj ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta istakavši da je Petar Zrinski praunuk Nikole Šubića Zrinskog- Sigetskog.

Petar Zrinski, zajedno sa šurjakom Franom Krstom Frankopanom, bio je branitelj kršćanstva u nadiranju ogromnog Osmanlijskog carstva na ove prostore, a cilj im je bio zauzeti Beč i Europu. Samo zato što su htjeli „da Hrvati budu svoji na svome „ proglašeni su krivim i na zaprepaštenje čitave Europe, Austrougarska im je odrubila glave na današnji dan 30. travnja 1671.

zrinski1

Posmrtni ostaci dvojice hrvatskih velikana prenijeti su 1919. u zagrebačku prvostolnicu, a nad njihovom kriptom zapisane su riječi:“ Navik on živi ki zgine pošteno“ što je ostalo zauvijek znakom patriotizma.

U kuli- ostatku staroga grada Vrbovca pripremljena je prigodna izložba pod nazivom „U boj, u boj“. Tu su izloženi dokumenti i knjige o Petru Zrinskom najslavnijem Vrbovčaninu. Izložena je pored ostalih i knjiga „Moje drago serce“ koja donosi oproštajno pismo Petra Zrinskog supruzi Katarini Zrinski Frankopan. To je pismo, drži literarna kritika ,najpotresnije oproštajno pismo, a prevedeno je na nekoliko svjetskih jezika.

zrinski2

Vrbovčani njeguju „kult Zrinski“. Ovdje je još 1912. osnovano Pjevačko društvo „Petar Zrinski “,koje i danas aktivno djeluje, a 1924. Ustrojen je NK „Zrinski“.

Dragan Vicković/prigorski.hr