Predstavnici stranke Možemo! u četvrtak su upozorili da u najavi projekta terminala za prekrcaj i obradu amonijaka na području nekadašnje Dine Petrokemije u Omišlju nema elemenata planiranja ni komunikacije s nadležnim tijelima, a kamoli s javnošću.

Gradski vijećnik Nebojša Zelič je rekao da su u Možemo! iznenađeni novinskim tekstovima o toj inicijativi, da je iznenađen i župan Komadina te da je i resorni ministar Filipović rekao da nema službenih podataka o tom privatnom projektu.

Županijski vijećnik Orjen Petković, inače doktor kemije, naglasio je da je amonijak otrovna tvar, koja se koristi u industrijama, ali je zahtjevna za transport i skladištenje.

Rekao je da bi se, kako je predstavljeno u tisku, amonijak dovozio na prostor bivše Dine Petrokemije, u kraj koji je već opterećen takvim industrijama.

Naglasio je kako se amonijak u zadnje vrijeme nastoji promovirati kao zelenog nositelja energije, da se to naročito naglašava sa sjevera Europe, a da potreba za amonijakom kod nas nema.

Iz amonijaka se dobiva vodik, a to iziskuje još zahtjevnije korištenje, rekao je.

Trenutak je u kojemu postoji potreba za stvarnom zelenom tranzicijom, a mi ponovno pristajemo biti mjesto za prekrcaj, za mali postotak, istaknuo je Petković.

Dodao je kako „ponovno pristajemo biti treća ili četvrta violina, riskirajući pri tom velike posljedice“ te da „sve što smo do sada imali nije usporedivo s ovom idejom.“

Županijska vijećnica Morena Lekan dodala je da nitko nije protiv industrije, ali tome treba pažljivo pristupati te da područje bivše Dine nije posve sanirano od zaostalih kemikalija.

Prema novinskim napisima, Europska unija želi razvijati suradnju s Brazilom u proizvodnju ekološkog vodika.

Novi list je nedavno objavio kako je izaslanstvo brazilske savezne države Piaui prije nešto više od tjedan dana posjetilo lokaciju nekadašnje Dine Petrokemije u Omišlju na Krku gdje je najavljeno pokretanje Projekta Green Enegy Park Krk, odnosno opskrbnog lanca za uvoz zelenog amonijaka koji će se koristiti za opskrbu hrvatskog i okolnih tržišta vodikom. Predsjednica EK Ursula von der Leyen najavila je potom prošloga tjedna novi paket sredstava za sufinanciranje proizvodnje i korištenja zelenog vodika, kao i potpisivanje sporazuma s brazilskom državom Piaui za proizvodnju amonijaka koji će se u Europu dobrim dijelom, kako je naglasila, uvoziti preko Krka.