U hitnu saborsku proceduru Vlada je sa sjednice u petak uputila izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojima se reguliraju odredbe vezane uz ugovore o specijalističkom usavršavanju između specijalizanata i bolnica.

Premijer Andrej Plenković uvodno je istaknuo da su se ugovori sa specijalizantima, čak kolokvijalno nazivali robovlasnički ugovori,” što oni, naravno, nisu”.

Izmjene zakona, istaknuo je, idu u smjeru stimulativnih uvjeta rada i razvoja mladih liječnika i šalju poruku jačanja njihova položaja i sigurnosti radnih mjesta u Hrvatskoj, ali su i poziv da imaju odgovornost za održivost zdravstvenog sustava i za razvoj zdravlje Hrvatske i to ravnomjerno u svim krajevima Hrvatske.

“Dakle, da ne dođe do prevelike koncentracije u velikim centrima, a manje zaposlenosti liječnika s odgovarajućim specijalizacijama u bolnicama diljem Hrvatske”, rekao je premijer.

Ministar zdravstva Vili Beroš naveo je da se predloženim zakonskim prijedlogom troškovi specijalističkog usavršavanja svode isključivo na stvarne financijske troškove.

Prema prijedlogu izmjena tako će, u slučaju raskida ugovora o radu prije isteka ugovorene obveze rada, specijalizant ili specijalist biti obvezni zdravstvenoj ustanovi nadoknaditi samo troškove specijalizacije, bez dodatnih drugih troškova.

Beroš je naveo i da se predloženim izmjenama uređuje i odredba vezana uz priznavanje specijalističkog ispita položenog pred Europskom udrugom medicinskih specijalista, kao i odredba kojom se otklanja obaveza obavljanja pripravničkog staža dva puta u istom zdravstvenom usmjerenju.

Novac za uspostavu Nacionalne onkološke mreže i nabavu CT-uređaja

Vlada je donijela i odluku o pribavljanju nefinancijske imovine Ministarstva zdravstva u iznosu od 7.438.750 eura, za nabavu opreme za uspostavu Nacionalne onkološke mreže i nacionalne baze onkoloških podataka, radi provedbe projekta C5.1.R2-I2 iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026.

Provedbom navedenog projekta planira se uspostaviti nacionalnu informatičku onkološku mrežu za potrebe Nacionalne baze onkoloških podataka u koju će se povezati i upisivati podaci iz bolničkih informacijskih sustava i drugih sustava automatizmom i koja će biti kompatibilna s bolničkim informatičkim sustavima, a koja neće dodatno opteretiti zdravstvene radnike, istaknuo je Beroš.

Vlada je donijela i odluku o pribavljanju nefinancijske imovine Ministarstva zdravstva, u iznosu od 1.781.250 eura, za nabavu CT uređaja za zdravstvene ustanove na primarnoj i sekundarnoj razini zdravstvene zaštite, radi unaprjeđenja zdravstvene zaštite, podizanje dostupnosti i kvalitete zdravstvenih usluga stanovnicima Karlovačke i Dubrovačko-neretvanske županije, kao i smanjenje lista čekanja na pretrage koje se obavljaju na CT uređajima.

Po jedan CT uređaj osigurat ćemo za Opću bolnicu Karlovac, Dom zdravlja Metković i Dom zdravlja Korčula, rekao je Beroš.

Vlada je zaključkom poduprla i inicijativu Ministarstva zdravstva u provedbi projekta uspostave stalne operativne baze helikopterske hitne medicinske službe – baza Zagreb, u sklopu nacionalnog projekta uspostave hitne helikopterske medicinske službe u Hrvatskoj, kao strateškog projekta Vlade.

Cilj projekta je uspostava buduće stalne operativne baze helikopterske hitne medicinske službe – baza Zagreb na dijelu nekretnine koja je u vlasništvu Zrakoplovno-tehničkog centra (ZTC), a neovisno o aktivnostima ZTC-a.

Vlada je zaključkom zadužila Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo financija, Ministarstvo obrane, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Centar za restrukturiranje i prodaju te ZTC da sklope sporazum o suradnji za provedbu aktivnosti i poduzimanje potrebnih radnji za realizaciju projekta.

Financijska sredstva za provedbu zaključka, u ukupnom iznosu od 850.000 eura, osigurat će se u državnom proračunu na poziciji Ministarstva zdravstva.

Vlada je donijela i odluku o dodjeli sredstava za poticaj za zdravstvo u BiH za ovu godinu tijekom koje će se sukcesivno Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar za podmirivanje dijela dospjelih obveza prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala doznačavati sredstva – za razdoblje siječanj – ožujak, iznos od 3.110.000 eura jednokratno, a potom za razdoblje travanj – prosinac po 800.000 eura mjesečno.