Za ovogodišnji 44. Međunarodni sajam knjiga Interliber nakladnici Profil knjiga, Hena com i Planetopija pripremaju niz novih proznih i publicističkih naslova, klasika i nagrađivanih knjiga novih imena europske i svjetske književne scene, ne zaobilazeći knjige za djecu i mlade.

Profil: Knjige dobitnika Nobelove i Pulitzerove nagrade i prve slikovnice Jurice Pavičića, Mile Kekina i Marine Vujčić

Iz Profila za 44. Interliber najavljuju 20 noviteta, od kojih urednica Ivana Žderić izdvaja prvi na hrvatski preveden roman dobitnika Nobelove nagrade za književnost 2021. Abdulrazaka Gurnaha “Naknadni životi”, “snažnu višegeneracijsku sagu o prognanstvima, gubicima i ljubavi”, te dva nova romana dobitnice Pulitzerove nagrade Elizabeth Strout, “Zovem se Lucy Barton” i “O, Williame”, koji je ušao u finale nagrade Booker 2022.

Profil za Interliber objavljuje i “Kuću sreće”, bestseler je broj 1 The Sunday Timesa iz pera Jessie Burton, autorice svjetskog megahita “Minijaturistica”.

Iza naslova “Arsen – sjećanja” krije se “jedinstvena, izuzetno intimna knjiga ispunjena sjećanjima na Arsena Dedića koja su autorici Diani Šetki ekskluzivno iznijeli njemu bliski ljudi”.

Od publicistike Žderić izdvaja knjigu “Jugoslavija i politička ubojstva/Povijest i posljedice Titova rata protiv emigracije” koju je napisao Christian Axboe Nielsen, “jedinstven prikaz tajnog rata koji je UDBA vodila protiv hrvatskih emigranata”.

Od novih izdanja za djecu i mlade, Profil će predstaviti prvu slikovnicu glazbenika Mile Kekina “Mala” uz ilustracije Tomislava Torjanca. Kekin će se na Interliberu 10. studenoga u 18 sati susresti s čitateljima i potpisivati slikovnice. U isto vrijeme 8. studenoga, svoju prvu slikovnicu “Tri kuće, tri prijatelja” na Profilovu će štandu potpisivati i višestruko nagrađivani pisac Jurica Pavičić.

Profil za Interliber objavljuje i prvu slikovnicu nagrađivane spisateljice Marine Vujčić “Bijeg uz brijeg”, koju Žderić najavljuje kao toplu priču o važnosti brige za prirodu koju je oslikala animatorica i ilustratorica Hana Tintor.

Hena com: Nagrađivani svjetski hitovi, nove europske književne zvijezde i domaća proza

Urednica Nermina Husković iz ovogodišnje interliberske ponude Hena com-a izdvaja finalista ovogodišnje nagrade Booker, roman “Te sitnice” Irkinje Claire Keegan, “dickenskovski pisanu, toplo oblikovanu priču posvećenu patnjama žena i djece u irskim katoličkim Magdalenskim praonicama koju je The Times opisao kao ‘ubojitu do posljednjeg slova'”.

Američki National Book Award za prijevodnu prozu 2021. godine dodijeljen je spisateljici francusko-korejskoga podrijetla Elisi Shua Dusapin za djelo “Zima u Sokchu”, “upečatljiv i stilski izbrušen, kratki noir roman smješten na samu granicu Sjeverne i Južne Koreje”, koji će se također naći među Heninim novitetima.

“Iskrivljeni plug” suvremenog brazilskog pisca Itamara Vieire Juniora, “senzacionalan je roman ovjenčan čak trima najvažnijim luzofonskim nagradama, prema kojemu HBO upravo snima seriju”, a tematizira šokantnu pojavu – ropstvo u ruralnim dijelovima Brazila u jeku 20. stoljeća. Eko roman “Pljuštale su ptice” ugledne kanadske književnice Jocelyne Saucier, priča je o velikim požarima u Kanadi, suživotu s prirodom, starenju i ljubavi.

Heninu domaću književnu ekipu ove godine na Interliberu predstavljaju Franjo Janeš s romanom “Strano tijelo”, Zoran Pilić s romanom “Morositas cordis”, Karmela Špoljarić s romanom “Ulica jorgovana”, te Denis Peričić, s romanom “San o Križaniću”.

U Heninoj se ponudi posebno izdvajaju i nova izdanja objavljena pod egidom EU projekta “Europa iznutra i izvana”. Urnebesno duhoviti roman “Pjesma nad pjesmama iz Ulice Palermo”, debitantsko djelo danske kantautorice Annette Bjergfeldt, “Čudesa” španjolske književne zvijezde Elene Medel “angažirano se, feministički i inovativno bave klasnim podjelama i odnosom društva prema ženama u Španjolskoj od Francove diktature do danas”, a “Spašavanje smrti” češke autorice Lucie Faulerove, ovjenčano Europskom nagradom za književnost 2021. “iznimno je hvaljeni, tragikomični roman koji govori o suicidu, sestrinskoj ljubavi i obiteljskoj povijesti na neviđeno crnohumoran način”.

Planetopija: Filozofski klasik, publicistički bestseleri i slikovnice

Nakladnička kuća koja objavljuje knjige s područja osobnog razvoja i holističkog pristupa zdravlju, prehrane, duhovnosti i ekologije Planetopija za ovogodišnji Interliber priprema filozofski klasik “O prirodi”, prvu knjigu američkog esejista, filozofa i pjesnika Ralpha Walda Emersona u kojoj je iznio temelje transcendentalizma. Novo Planetopijino izdanje obuhvaća i odabrane dnevničke zapise i glasovitu prepisku s Waltom Whitmanom, kojom, smatraju neki, počinje moderna američka književnost.

Od publicistike, tu je “briljantni bestseler” New York Timesa “Ukradena pažnja”, u kojemu se istraživački novinar Johann Hari bavi pitanjem presudnim za našu budućnost: Zašto se više ne možemo koncentrirati? U knjizi “Umjetna inteligencija – napredak ili prijetnja” ugledni britanski znanstvenik i stručnjak za umjetnu inteligenciju Stuart Russell “objašnjava kako nam umjetna inteligencija može nemjerljivo unaprijediti život, ali i koje prijetnje se u njoj kriju”.

Knjiga “Bolestan novac” nagrađivanog istraživačkog novinara The Timesa Billyja Kenbera “temeljita je i važna dijagnoza industrije u krizi koja donosi istinu o globalnoj farmaceutskoj industriji”.

Na Planetopijinu štandu naći će se i dvije nove slikovnice. Nataša Ozmec napisala je u izdanju Planetopije poetičan i nadahnjujući tekst “Mi”, o isprepletenosti čovjeka i prirode, uz začudne ilustracije Zdenka Bašića. “Kako je Klekan postao mekan” Petre Petrač uz ilustracije Tomislava Zlatića “neobična je i zabavna slikovnica vrckavih stihova i poučnog zaključka” čiji je junak div koji grubošću otjerao sve oko sebe no onda shvati koliko je ljepše biti dobar i voljen.