Direktor Ekoplusa Miodrag Šarac rekao je u utorak da se najavljena korekcija cijena usluga Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina odnosi se isključivo na komunalna društva ističući da primarna selekcija izravno utječe na količinu i cijenu obrade otpada.

Hoće li komunalna društva dalje raditi korekcije cijena građane ovisi o komunalnim društvima, no, ako se to ipak dogodi, može se promijeniti samo cijena varijabilnog dijela usluge za građane, rekao je.

Šarac je rekao da je poskupljenje cijena od 1. listopada, s 470 kuna na 1180 kuna po toni zaprimljenog otpada za obradu, već najavljeno, tako i svim načelnicima i gradonačelnicima još prije godinu dana, a suglasnost na novi cjenik dao je i Nadzorni odbor Ekoplusa.

„Cijena od 1180 kuna je cijena koju Marišćina naplaćuje komunalnim poduzećima po toni zaprimljenog otpada. Marišćina ne šalje račune građanima, a kada se izračuna koliki je naš varijabilni dio u računima koje građani dobivaju od svojih komunalnih poduzeća, vidjet ćete da je to 0,218 kuna za litru otpada. Dakle, 20 lipa pomnoženo sa 120 litara je ukupno 26 kuna po jednoj kanti od 120 litara za četveročlanu obitelj.“

Šarac je naglasio da se cijene nisu mijenjale od 2017. a da su troškovi gospodarenja otpadom povećani, od energije, parafiskalnih nameta, zbrinjavanja goriva iz otpada do održavanja.

„Različite su prakse diljem županije, pa tako neke sredine imaju stopu primarne selekcije veću od 50 posto, a druge su na samo dva ili tri posto. Kada bi svi gradovi i općine ispunjavali svoje obveze u tom dijelu, ukupna količina zaprimljenog otpada bila bi znatno manja, ne bi bilo biootpada koji utječe na pojavu neugodnih mirisa, proizvodili bismo kvalitetnije gorivo iz otpada, a centar bi svoje proizvodne procese mogao obavljati uz znatno niže troškove,” istaknuo je Šarac.

Govoreći o utjecaju Marišćine na zdravlje i okoliš, Šarac je kazao da je do rujna 2020. provedeno 29 inspekcijskih nadzora i ni u jednom nije utvrđena važnija nepravilnost.

“Dosadašnjim mjerenjima nije dokazano postojanje prekograničnih kemijskih spojeva koji dolaze do stanovnika Marčelja te nema zdravstvene ugroze. Što se tiče prekograničnih vrijednosti u hali i odlagališnoj plohi, njih je županijski Nastavni zavod za javno zdravstvo obrazložio i dao preporuke za daljnja postupanja”, rekao je.

Šarac je još kazao da su “od svih ispitanih radnika, trojica imala koncentracije veće od graničnih, ali im je i nakon ponovnog medicinskog pregleda potvrđena radna sposobnost i oni uredno obavljaju svoje poslove. ”

“Sigurnost i zdravlje zaposlenika i utjecaj centra na okoliš su na prvom mjestu i u tom dijelu je u godinu i pol napravljeno više značajnih pomaka. Radimo prema zakonu, naši se zaposlenici pridržavaju uputa i pravilnika o zaštiti na radu, informacije im nisu uskraćene i nije utvrđen niti jedan slučaj profesionalnog oboljenja”, zaključio je direktor Ekoplusa Miodrag Šarac.

(Hina)