Tko će odgovarati za ekološku katastrofu i ugrozu zdravlja te snositi troškove gašenja požara u Dravi International jer vlasnik nije poduzeo sve zaštitne mjere, pitaju iz Domovinskog pokreta i podsjećaju da nije riječ o prvom požaru u toj osječkoj tvrtki u kojoj je 2011. poginula radnica.

U Domovinskom pokretu (DP) postavljaju pitanje kako je u situaciji velike ugroze grada Osijeka, Osječko-baranjske i susjednih županija i zemalja moguće da se osječki gradonačelnik Ivan Radić i osječko-baranjski župan Ivan Anušić čude nastaloj katastrofi, a ”vidljivo je da vlasnik tvrtke nije poduzeo sve zaštitne mjere u prevenciji požara”.

Pritom podsjećaju kako je radnica Drave Internationala poginula u požaru koji je 2011. izbio u tvorničkom krugu te da je nekoliko drugih radnica bilo ozlijeđeno.

Pitaju što su gradonačelnik i župan poduzimali kako bi se preispitao rad tvrtke za koju navode da predstavlja ”pravu ekološku bombu” te zašto država dopušta vlasniku daljnje poslovanje bez da je vlasnik u svome poslovanju primijenio sve zaštitne mjere i sigurnosne protokole.

Uz to, u DP-u postavljaju pitanje tko će snositi trošak vatrogasne intervencije i sanacije štete te koja su potencijalna zagađenja obzirom da je požar gašen hektolitrima vode koja je izgorjele i otopljene čestice prenijela u tlo.

Također, zanima ih tko će odgovarati za ekološku katastrofu i ugrozu zdravlja stanovnika te traže da se nakon sanacije požara o trošku vlasnika izmjesti postrojenje Drave Internationala kao i da se svako buduće otvaranje sličnih postrojenja vodi po najvišim europskim standardima zaštite okoliša i zdravlja stanovnika.

Radnica poginula u krugu tvornice

Prema pisanju medija, u posljednjih 12 godina u Dravi Internationalu dogodila su se četiri incidenta. Najtragičniji, onaj iz 2011. odnio je život 32-godišnje radnice Danijele Valkai.

Mediji dodaju kako je u veljači 2015. izbio požar u Dravi Internationalu u kojem nije bilo ozlijeđenih te da su vatrogasci u studenom 2016. gasili požar između dvije hale te tvornice.

Tportal navodi da se na čelu Drave International nalazi Zvonko Bede, a uz njega su suvlasnici njegov sin Marko i Bedeova dugogodišnja suradnica Snježana Alerić. Dodaje i kako su se ranije kao suvlasnici tvrtke vodili aktualni dopredsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Zoran Gobac te Višeslav Vukojević, sin bivšeg ustavnog suca Vice Vukojevića, ali da su oni 2017. izašli iz tvrtke.

Mediji ističu da je Bede tijekom privatizacije postao vlasnik do tada poznatih osječkih tvrtki poput Svilane, Litokartona, robne kuće Nama i Tvornice žigica Drava, a koje su tijekom godina ugašene.

Tportal piše da Drava International godišnje u Hrvatskoj skupi oko 15.000 tona plastike, a dodatnih 10-ak tisuća uveze s tržišta EU i regije. Navodi i kako je tvrtka s oko 500 zaposlenika prošle godine zabilježila dobit od 6,3 milijuna eura.

Portal ističe da se u ožujku 2010. pisalo kako je tadašnji potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks tražio da Bede dobije povoljne kredite od HBOR-a, iako je Bedeova druga tvrtka dužna državi 20 milijuna kuna. Dodaje i da se Bede pojavio kao svjedok u DORH-ovoj istrazi tvrtke BBS, osumnjičene za malverzacije s plastikom, kao i da se Bedeov iskaz pokazao kobnim za BBS koji je kasnije završio u stečaju.