Izglasavanje Brexita ili iznenađujuća pobjeda Donalda Trumpa na američkim izborima mnogima su poslužili kao dokaz da preizborne ankete više ne funkcioniraju, ali znanstvenici tvrde da su razvili model koji može točno predvidjeti 90 posto izbornih rezultata diljem svijeta.

Model se odnosi na neposredne izbore, a znanstvenici su ga predstavili u časopisu Science. Tvrde da njihova studija dokazuje da su predizborne ankete, ako se podaci koriste korektno, najbolji pretkazatelj rezultata.

“Bila bi pogreška odustati od anketiranja. Budućnost zapravo leži u nastojanju da se unaprijede kvantitativne prognoze”, rekao je voditelj istraživanja, politolog sa sveučilišta u Houstonu Ryan Kennedy.

Znanstvenici su razvili model kojim su dva tjedna prije glasanja predviđali rezultate 11 izbora u Latinskoj Americi 2013. i 2014. godine. Pobjednika su pogodili u 10 slučajeva, odnosno 90,9 posto.

U drugom ispitivanju predviđali su rezultate svih neposrednih izbora u svijetu od sredine 2013. godine, a postotak uspješnih prognoza bio je 80,5 posto.

No ishod američkih predsjedničkih izbora promašili su svi, čak je i Kennedyjev model davao 84 posto šanse za pobjedu Hilllary Clinton na američkim predsjedničkim izborima.

On ne misli da je to donijelo ‘smrt’ anketnim predviđanjima, kako su mnogi pomislili.

“To znači da je Trump imao 16 posto šanse da postane američki predsjednik, odnosno da takav ishod nije vjerojatan, ali ne i da je nemoguć”, rekao je.

“Često mislimo da svi rezultati preko 50 posto znače da će u konačnici tako i biti. No to je netočno”, objasnio je.

Uostalom, Hillary Clinton jest osvojila tri milijuna glasova više od Trumpa na razini cijele države i pobijedila bi da su američki predsjednički izbori neposredni.

(Hina)

fah