Drage čitateljice i čitatelji, drage Prigorke i Prigorci,
tijekom nedavnog radnog posjeta SAD-u velik dio vremena proveo sam raspravljajući o temi koja je od iznimnog značaja za EU i SAD, pa tako i Hrvatsku, temi koja je nerijetko predmet rasprava i izvor dilema – Partnerstvu za transatlantsku trgovinu i ulaganja (TTIP). Iako formalnu potvrdu TTIP mora dobiti u Europskom parlamentu i Kongresu, legitimitet TTIP-u mogu dati jedino građani. Upravo pridobivanje podrške građana vidim jednim od najvažnijih izazova.
Smatram da je ovo tema o kojoj i hrvatske institucije i predstavnici moraju početi aktivnije komunicirati kako bi građani mogli donijeti informiranu prosudbu o procesu pregovora koji je već uznapredovao i sporazumu koji će, ukoliko se usvoji, uvelike utjecati na njihovu svakodnevnicu. Na nama je da predstavimo činjenice, bez uljepšavanja i interpretiranja, kako bi olakšali građanima donošenje te odluke.
U potpunosti razumijem oprez građana koji su izrazili svoju zbrinutost TTIP-om, no, ne razumijem predstavnike koji ne argumentirajući cijeli sporazum u startu odbacuju. Mislim da takvim pristupom u Europi samo radimo uslugu američkim partnerima. Nerealno je očekivati da trgovinski sporazumi mogu u potpunosti zadovoljiti očekivanja samo jedne od pregovaračkih strana, jednostrana nametanja pozicija ne bi ni mogli nazvati sporazumom. Ukoliko želimo potpisati TTIP onda moramo prihvatiti činjenicu da ćemo oko nekih pitanja morati pregovarati. Pritom, pregovori ne znače automatsko popuštanje partnerima, nego konstruktivno pronalaženje adekvatnih rješenja. Europski parlament već je u slučaju ACTA-e pokazao kako je spreman odbaciti sporazume koje ne smatra adekvatnima te sam siguran kako će i sada imati ulogu «čuvara» pregovora.
Područje u kojem EU nikako ne smije pristati na kompromise su prehrambeni standardi. Kvaliteta i raznolikost prehrambenih proizvoda u Europi su vrijednost koju pod nikakvim uvjetima ne smijemo ugroziti. Potrošači imaju pravo biti potpuno informirani o sadržaju i podrijetlu hrane koje konzumiraju. EU je odradila veliki posao kako bi postigla relativno visoku razinu zaštite za svoje potrošače i od tih standarda ne smijemo odustati. Europska komisija je u više navrata dala jamstva da nikako neće pristati na smanjenje standarda. U prilog tome ide i nedavno usvajanje odredbe prema kojoj će zemlje članice EU imati mogućnost zabrane uzgoja GMO-a na svom teritoriju.
U TTIP-u prije svega vidim šansu za europske, pa tako i hrvatske, male i srednje poduzetnike koji su dosad često bili nekonkurentni većim proizvođačima zbog carina i ostalih nameta koje su morali plaćati. Dodatne poteškoće s kojim se suočavaju su i tehničke dozvole koje trebaju ishoditi kako bi uopće imali pristup američkom tržištu. Sve to značajno je ograničavalo hrvatski izvozni potencijal obzirom da je hrvatsko gospodarstvo u najvećoj mjeri strukturirano od malih i srednjih poduzetnika koji bi usklađivanjem tehničkog zakonodavstva EU i SAD-a mogli prosperirati. Apsolutnim prioritetom smatram i uvođenje Otvorene liste za nove proizvode s oznakom zemljopisnog podrijetla na koju bi se i hrvatski proizvodi, čije su podrijetlo i kvaliteta neupitni, mogli uključiti.
Osobno i dalje smatram i ne propuštam priliku naglasiti u susretima s predstavnicima europskih i američkih istitucija, kako preduvjet slobodnom kretanju roba i usluga mora biti slobodno kretanje građana, što nije slučaj za Hrvatsku i još četiri zemlje članice. Ohrabruju najave pregovora o uvođenju posebnog bezviznog režima za pružatelje usluga u uslužnim djelatnostima, no, Europska komisija mora i dalje nastaviti inzistirati na potpunom viznom reciprocitetu za sve građane EU.
Većina problema s TTIP-om je identificirana, ali neka rješenja još uvijek očekujemo. Upravo zbog toga mišljenja sam da ovaj sporazum ne treba odbaciti, već na konstruktivan način pružiti podršku pregovaračima da na što bolji način zaštite interese naših građana. Ukoliko to uspiju, TTIP ima potencijal da osigura otvaranje visoko kvalificiranih radnih mjesta i omogući rast i razvoj s obje strane Atlantika. Samo takav TTIP dobit će i moju podršku.
Tonino Picula